Hitit Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin boş zaman tutumlarının serbest zaman motivasyonu ile ilişkisi
The relationship between leisure attitudes and leisure time motivation of Hitit University Faculty of Sport Sciences students
  1. Tez No: 787217
  2. Yazar: MERVE TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE GAMZE ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hitit Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin boş zaman tutumlarının serbest zaman motivasyonu ile ilişkisini incelemeyi amaçlanan bu çalışmada, Hitit Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden 150 kişi katılmıştır. Sosyo-demografik veri formunun yanı sıra Çalışmada katılım gösteren kişilerin serbest zaman faaliyetlerine karşı olan tutumları değerlendirmek için, Ragheb ve Beard (1982) tarafından ortaya çıkartılan ve Akgül ve Gürbüz (2011) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Boş Zaman Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Boş Zaman Tutum Ölçeği 36 madde ve 3 alt boyuttan oluşmaktadır. Ölçeğin alt boyutları sırasıyla; (1) Bilişsel, (2) Duyuşsal ve (3) Davranışsal şeklindedir. Ayrıca ,“Serbest Zaman Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Pelletier ve ark. tarafından 1989 ile 1991 yılları arasında“Leisure Motivation Scale”adıyla geliştirilmiştir. 2008 yılında Mutlu tarafından ve 2012 yılında Güngörmüş tarafından adaptasyonu yapılarak Türkçeye uyarlanmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Çalışmaya Serbest Zaman Tutumu alt ölçeklerinden Bilişsel puanlarının ve Serbest Zaman Tutumu Toplam puanlarının anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği saptanmıştır. 19-20 yaş grubunun Bilişsel puanlarının ve Serbest Zaman Tutumu Toplam puanlarının, 23 ve üzeri yaş grubunun puanlarından anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, Serbest Zaman Motivasyonu ve Serbest Zaman Tutumu alt ölçek puanlarının spor geçmişi yıllarına göre farklılıklarını belirlemek adına yapılan tek yönlü ANOVA testinde ise Serbest Zaman Motivasyonu alt ölçeklerinden Bilmek-Başarmak puanlarının anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği saptanmıştır. Sonuç olarak bu çalışma, üniversite öğrencilerinde rekreatif faaliyetlere katılımın serbest zaman motivasyonu ve tutumunu etkilediği, ayrıca serbest zaman tutumlarının arttığı durumlarda, öğrencilerin serbest zamana dair içsel ve dışsal motivasyon kaynaklarının artması ile sonuçlanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which aimed to examine the relationship between leisure time attitudes of Hitit University Faculty of Sport Sciences students and leisure time motivation, 150 students from Hitit University Faculty of Sport Sciences participated. In accordance with the socio-demographic data form, the“Leisure Time Attitude Scale”, which was introduced by Ragheb and Beard (1982) and adapted into Turkish by Akgül and Gürbüz (2011), was used to evaluate the attitudes of the participants towards leisure time activities. The Leisure Time Attitude Scale consists of 36 items and 3 sub-dimensions. The sub-dimensions of the scale are (1) Cognitive, (2) Affective and (3) Behavioural. In addition,“Leisure Time Motivation Scale”was used. It was developed by Pelletier et al. between 1989 and 1991 under the name of“Leisure Motivation Scale”. In 2008, it was adapted to Turkish by Mutlu and in 2012 by Güngörmüş. The findings obtained from the study were analysed with SPSS 22.0 programme. It was found that the Cognitive scores and Total Leisure Time Attitude scores of the Leisure Time Attitude subscales differed significantly. It was identified that the Cognitive scores and Total Leisure Time Attitude scores of the 19-20 age group were significantly higher than the scores of the 23 and over age group. In Additionally, in the one-way ANOVA test conducted to identify the differences of Leisure Time Motivation and Leisure Time Attitude subscale scores according to the years of sports history, it was found that the Knowing-Succeeding scores from the Leisure Time Motivation subscales differed meaningfully. As a conclusion, this study indicates that participation in leisure activities have an impact on the leisure time motivation and behaviour of university students, and in situations where leisure time behaviour increases, it may lead to an increasing of students' intrinsic and extrinsic motivation sources related to leisure time.