Çevresel şartlara maruz kalmış kan lekelerinin miRNA biyobelirteçleri kullanılarak belirlenmesi
  1. Tez No: 787249
  2. Yazar: NİLAY LERZAN DALKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL HÜLYA YÜKSELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Genetik, Forensic Medicine, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Adli bilimlerde kimliklendirme suçun tanımlanması ve aydınlatılması, olay yerini ve mağduru belirlemede temel kavram denebilecek kadar önemlidir. Bir olay yerinin çevresel koşullarının yeniden canlandırılması ve olayın aydınlanmasına katkıda bulunması açısından kan ve tükürük örneklerinin kimliklendirilmesi önemlidir. Fakat bazı durumlarda kimliklendirme, olay yerindeki örneklerin degrade olması nedeniyle ve/veya örnek miktarının eser miktar denecek kadar az olması sebebi ile mümkün olmamaktadır. DNA, maruz kaldığı olumsuz çevresel koşullar karşısında büyük bir molekül olması sebebiyle daha fazla degrade olmaktadır. Olay yerinde karşılaşılan bazı biyolojik örneklerde nükleer DNA'ya ulaşılamadığı durumlarda RNA üzerinden kimliklendirmeye gidilebilmektedir. RNA molekülü DNA'ya kıyasla daha korunaklı bir molekül olması sebebiyle olay yerinde uzun süre korunmaktadır. Adli bilimler alanında vücut sıvılarının tayini için mRNA belirteçleri yerine çevresel koşullarının stabilitesini daha az etkilediği düşünülen ve dokuya spesifik olarak tanımlanabilen miRNA belirteçlerinin kullanılması üzerine çalışılmalar yapılmaktadır. Ayrıca adli bilimlerde olay yerinden gelen örneğin eser miktarda olması sebebi ile miRNA profillemesi ile DNA profillemesi eş zamanlı olarak yapılabilmesine imkân sağlamakta ve bu sayede örnek israfı olmadan diğer gerekli biyolojik ve kimyasal incelemenin de yapılmasına imkân sağlanmış olmaktadır. Aynı zamanda farklı vücut sıvılarının ekspresyon profillerinin farklı olması nedeniyle aynı materyalde birçok vücut sıvısı eş zamanlı olarak analiz edilebilmektedir. Adli bilimlerde miRNA profillemesinin avantajları olarak miRNA profillemesi ile örnek kaybı önlenirken aynı zamanda birkaç vücut sıvısı analizinin eş zamanlı gerçekleştirilebilmesini ve miRNA'nın degradasyona karşı mRNA'dan daha dayanıklı olması sayılmaktadır. Dünya genelinde yapılan çalışmalar kapsamında miRNA'ların adli bilimler alanına ölüm sonrası geçen zamanı belirleme, biyolojik lekenin yaşını belirleme, monozigot bireyleri birbirinden ayırma gibi katkıları olmaktadır. Bu çalışmanın amacı ise olay yerinden gelen farklı çevresel koşullara maruz kalmış ve ileri derecede degrade olmuş kan lekelerinin hsa-miR-203a-3p ve hsa-miR-451a miRNA biyobelirteçleri ile tanımlanmasıdır. Modelleme yöntemi ile olası olay yeri çevresel şartları yaratılarak örnekler bu koşullarda 45 gün bekletilmişve bu biyolojik örneklerden miRNA biyobelirteçleri ile tanımlanarak adli bilimlere katkısı araştırılmıştır. Analiz için RNA İzolasyonu; Purezol İzolasyon Reaktifi ile, cDNA Eldesi; The Mir-X miRNA First-Strand Synthesis Kit ile ikiside manuele uygun gerçekleştirilmiştir. Ekspresyon Analizi; kit prosedürlerine uygun olarak (Denatürasyon 95°C'de 10 sn; qPCR x 40 döngü 95°C'de 5 sn, 60°C'de 20 sn; Ayrışma Eğrisi 95°C'de 60 sn, 55°C'de 30 sn, 95°C'de 30 sn) parametreler ile gerçekleştirilmiştir. Kantitatif analiz için snRNA U6 geni referans gen olarak kullanılmıştır. Delta Ct (Cycle threshold) yöntemi (ΔCt) miRNA ifadesinin niceliğini ölçmek için kullanılmıştır. [ΔCt = Ct (U6) − Ct (miRNA)]. İstatistiksel analiz olarak ANOVA SPSS analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Identification in forensic sciences is so important that it can be called a basic concept in defining and clarifying the crime, determining the crime scene and the victim. Identification of blood and saliva samples is important in terms of recreating the environmental conditions of a crime scene and contributing to the clarification of the event. However, in some cases, identification is not possible because the samples found at the crime scene are excessively degraded and/or because the sample amount is so small that it can be called a trace amount. Since DNA is a large molecule in the face of adverse environmental conditions it is exposed to, it degrades more. In some biological samples encountered at the crime scene, in cases where nuclear DNA cannot be reached, identification can be made via RNA. Since the RNA molecule is a more protected molecule compared to DNA, it is preserved for a long time at the crime scene. In the field of forensic sciences, instead of mRNA markers for the determination of body fluids, studies are carried out on the use of miRNA markers, which are thought to affect the stability of environmental conditions less and can be defined specifically for tissue. In addition, due to the trace amount of the sample from the crime scene in forensic sciences, it allows miRNA profiling and DNA profiling to be performed simultaneously, and thus, other necessary biological and chemical examinations are provided without wasting samples. At the same time, due to the different expression profiles of different body fluids, many body fluids can be analyzed simultaneously in the same material. The advantages of miRNA profiling in forensic sciences are that while miRNA profiling prevents sample loss, several body fluid analyzes can be performed simultaneously and miRNA is more resistant to degradation than mRNA. Within the scope of studies conducted around the world, miRNAs contribute to the field of forensic sciences such as determining the time passed after death, using them as a biomarker for body fluids, determining the age of biological stains, and distinguishing monozygotic individuals from each other. The aim of this study is to profiling highly degraded blood stains from the 4 crime scene, exposed to different environmental conditions, with hsa-miR-451a and hsa-miR203a-3p miRNA biomarkers. With the modeling method, possible crime scene environmental conditions will be created and the samples will be exposed to these conditions, and these biological samples will be profiling with miRNA biomarkers. For analysis, RNA Isolation; Purezol Isolation Reagent; Obtaining cDNA with The Mir-X miRNA First-Strand Synthesis Kit.both were performed manually. Expression Analysis; in accordance with kit procedures (Denaturation 10 sec at 95°C; qPCR x 40 cycles 5 sec at 95°C, 20 sec at 60°C; Dissociation Curve 60 sec at 95°C, 30 sec at 55°C sec, 30 sec at 95°C). The snRNA U6 gene was used as a reference gene for quantitative analysis. The Delta Ct (Cycle threshold) method (ΔCt) was used to quantify miRNA expression. [ΔCt = Ct (U6) − Ct (miRNA)]. Anova spss analysis was performed as statistical analysis. Other groups were found to be different compared to the group kept at +4 degrees.