Serebral palsili çocuklarda fonksiyonel seviye, gövde kontrolü ve solunum fonksiyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between functional level, trunk control and respiratory functions in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 787255
  2. Yazar: DİDEM GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Serebral Palsi (SP), immatür beyinde bir lezyon sonucu ortaya çıkan ve beynin gelişimini etkileyen, bir grup hareket ve postür problemleri ile karakterize gelişimsel bir bozukluktur. Çalışmamızın amacı, SP'li çocuklarda, fonksiyonel seviye, gövde kontrolü ve solunum fonksiyonlarının incelenmesi ve karşılaştırılmasıydı. Çalışmamıza, ortalama yaşları 11,21±3,02 yıl olan, %.51'i kız, %.49'u erkek, toplam 61 SP'li çocuk dahil edildi. Katılımcıların demografik ve hastalıkla ilgili bilgileri;“Sosyodemografik Veri Formu”ile, fonksiyonel seviyeleri;“Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi”(KMFSS) ile, gövde kontrolü;“Gövde Kontrol Ölçüm Skalası”(GKÖS) ile, solunum fonksiyonları; spirometre kullanılarak yapılan“Solunum Fonksiyon Testi”ile değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler fizyoterapist tarafından gerçekleştirildi. Katılımcıların: KMFSS'ye göre %54'ü Seviye 1, %26'sı Seviye 2, %20'si Seviye 3 içinde yer almaktaydı. Gruplar arası değerlendirmelerde, GKÖS skoru ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0,05). Ek olarak, gövde kontrolü ile birinci saniyede çıkarılan ekspirasyon hacmi (FEV1) arasında pozitif yönlü düşük düzey istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanırken (r=0,01, p=0,05), diğer solunum fonksiyonları parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ilişki yoktu (p>0,05). Sonuç olarak, SP'li çocuklarda, fonksiyonel seviye arttıkça gövde kontrolü artarken solunum fonksiyonlarında değişiklik görülmedi.
Özet (Çeviri)
Cerebral Palsy (CP) is a developmental disorder characterized by a group of movement and posture problems that occur as a result of a lesion in the immature brain and effect the development of the brain. The aim of our study; To examine the relationship between functional level, body control and respiratory functions in children with CP. 61 CP children with an avarage age of 11 years, %51 of whom were girls and %49 were boys, were included in our study. Demographic and disease-related information of the participants was obtained with a 'sociodemographic data form'; functional levels with“Gross Motor Function Classification System”(GMFCS); trunk control with“Trunk Control Measurement Scale”(TCMS); Pulmonary functions were evaluated with the 'respiratory function test' using a spirometer. All assessments were carried out by the physiotherapist. Results: According to the GMFCS, 54% of the participants were Level 1; 26%, Level 2; 20% were within Level 3. In the evaluations between the groups, a statistically significant difference was found between the mean TCMS score (p0.05). In addition, there was a statistically significant low-level positive correlation between trunk control and expiratory volume in the first second (FEV1) (r=0.01, p0.05). As a result, trunk control decreased as the functional level increased in children with CP, but respiratory functions did not change.