Serebral palsili çocuklarda alt üriner sistem semptomlarının ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of lower urinary system symptoms and associated factors in children with cerebral palsy
- Tez No: 844421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM SUNER KEKLİK, DOÇ. DR. AYŞE NUMANOĞLU AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı; Serebral Palsi'li (SP) çocuklarda alt üriner sistem semptomları (AÜSS)'nın dağılımını ve bu semptomlar ile fonksiyonel seviye, gövde kontrolü, gövde kas kuvveti ve enduransı, solunum fonksiyonları ve göğüs kafesi mobilitesi, pediatrik engellilik ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya 6-18 yaş aralığında ( Yaş: 11,71±16,22 yıl, Vücut ağırlığı: 39,31±16,22 kg, Boy uzunluğu: 142,39±17,73, Beden kitle indeksi: 18,63±4,59) 53 SP'li çocuk ve ailesi dahil edildi. AÜSS, Disfonksiyonel İşeme ve İnkontinans Skorlama Sistemi (DİİSS) ile; fonksiyonel seviyeleri, Kaba Motor Fonksiyonel Sınıflandırma Sistemi (KMFSS) ile; gövde kontrolü, Gövde Kontrolü Ölçüm Skalası (GKÖS) ile; Transversus Abdominis (TrA) kas kuvveti Stabilizer Basınçlı Biyofeedback Ünitesi ile; gövde kas gücü, Sit-ups ve Modifiye Push-up testi ile; gövde kas enduransı, McGill tarafından oluşturulan gövde fleksiyon, gövde ekstansiyon, lateral köprü testleri ve yüzüstü köprü testi ile, solunum fonksiyon testi, Contec SP10 Spirometre cihazı ile; göğüs kafesi mobilitesi, göğüs çevre ölçümü ile; günlük yaşam aktiviteleri, Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Envanteri (PÖDE) ile; yaşam kalitesi, Pediatrik Yaşam Kalitesi Serebral Palsi Modülü (PYK-SPM) ile değerlendirildi. Değerlendirmeler bir kez yapılmış olup ilişkili olabilecek faktörlerin AÜSS şiddeti ile ilişkisi incelendi. Çalışmaya katılan SP'li çocukların %49,057'sinde alt üriner sistem disfonksiyonu (AÜSD) saptandı. KMFSS Seviye III çocuklarda AÜSD görülme sıklığı KMFSS Seviye I-II olanlara göre daha yüksekti (p=0,018). DİİSS ile GKÖS toplam puanı (p=0,002; r=-0,416) ile negatif yönde orta düzeyde, TrA kas kuvveti ile (p=0,001; r=0,482) pozitif yönde orta düzeyde korelasyon bulundu. Modifiye push-ups testi (p=0,025; r=-0,308), gövde ekstansiyon testi (p=0,021; r=-0,316), modifiye yan köprü (sol) testi (p=0,003; r=-0,398), prone bridge testi (p=0,008; r=-0,362) ile negatif yönde zayıf ilişki bulundu. FEV1/FVC ile (p=0,020; r=-0,320), Zorlu ekspiratuar hacim (FEV1) ile (p=0,005; r=-0,384), Tepe ekspiratuar akım (PEF) ile (p=0,007; r=-0,367), Zorlu vital kapasitenin %25 akış (FEF25) ile (p=0,016; r=-330), Zorlu vital Kapasitenin %75 akışı (FEF75) ile (p=0,023; r=-0,313) ile negatif yönde zayıf ilişki bulundu. Aksiller ölçüm ile (p=0,001; r=-0,452) ve subkostal ölçüm ile (p=0,003; r=-0,404) negatif yönde orta seviyede ilişki bulundu. PÖDE kendine bakım alt parametresinde (p=0,001; r=-0,469) ve PYK-SPM'nin çocuk (p=0,001; r=-0,495) ve ebeveyn (p=0,001; r=-0,450) alt parametrelerinde negatif yönde orta seviyede ilişki bulundu. Çalışmamızın sonucunda hafif ve orta seviye motor etkilenimi olan SP'li çocuklarda AÜSS'nin yaygın olarak görüldüğü ve çocukların günlük yaşam aktivitelerini ve yaşam kalitelerini olumsuz etkilediği sonucuna ulaştık. AÜSS ile ilişkili olan gövde kontrolü, gövde kas kuvveti ve enduransı, solunum fonksiyonları ve göğüs kafesi mobilitesi SP'li çocuklarda üriner semptomlara yönelik tedavilerin planlanması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the distribution of lower urinary tract symptoms (LUTS) in children with cerebral palsy (CP) and the relationship between these symptoms and functional level, trunk control, trunk muscle strength and endurance, respiratory function and rib cage mobility, pediatric disability and quality of life. The age range of 6-18 years (Age: 11.71±16.22 years, Body weight: 39,31±16,22 kg, Height: 142.39±17.73, Body mass index: 18.63±4.59) 53 children with CP and their families were included. LUTS was assessed using the Dysfunctional Voiding and Incontinence Scoring System (DVISS); functional levels were assessed using the Gross Motor Functional Classification System (GMFCS); trunk control was assessed using the Trunk Control Measurement Scale (TCMS); Transversus Abdominis (TrA) muscle strength was assessed using the Stabilizer Pressure Biofeedback Unit; trunk muscle strength was assessed using the Sit-ups and Modified Push-up test; trunk muscle endurance by trunk flexion, trunk extension, lateral bridge tests and prone bridge test created by McGill; pulmonary function test by Contec SP10 Spirometer device; rib cage mobility by chest circumference measurement; activities of daily living by Pediatric Disability Evaluation Inventory (PEDI); quality of life by Pediatric Quality of Life Cerebral Palsy Module (PEDsQL). The evaluations were performed once and the relationship of the factors that may be related with the severity of LUTS was examined. Lower urinary tract dysfunction (LUTD) was found in 49.057% of the children with CP who participated in the study. The prevalence of LUTS was higher in children with GMFCS Level III compared to children with GMFCS Level I-II (p=0.018). There was a moderate negative correlation between the DVISS and the total score of the TCMS (p=0.002; r=-0.416) and a moderate positive correlation with TrA muscle strength (p=0.001; r=0.482). Weak negative correlations were found with modified push-ups test (p=0.025; r=-0.308), trunk extension test (p=0.021; r=-0.316), modified side bridge (left) test (p=0.003; r=-0.398), prone bridge test (p=0.008; r=-0.362). FEV1/FVC (p=0.020; r=-0.320), forced expiratory volume (FEV1) (p=0.005; r=-0.384), peak expiratory flow (PEF) (p=0.007; r=-0.367), 25% flow of forced vital capacity (FEF25) (p=0.016; r=-330), 75% flow of forced vital capacity (FEF75) (p=0.023; r=-0.313). There were moderate negative correlations with axillary measurement (p=0.001; r=-0.452) and subcostal measurement (p=0.003; r=-0.404). There was a moderate negative correlation with the self-care sub-parameter of the PEDI (p=0.001; r=-0.469) and with the child (p=0.001; r=-0.495) and parent (p=0.001; r=-0.450) sub-parameters of the PEDsQL. As a result of our study, we concluded that LUTS is commonly seen in children with CP with mild to moderate motor impairment and negatively affects children's activities of daily living and quality of life. Trunk control, trunk muscle strength and endurance, respiratory functions and thoracic cage mobility, which are related to LUTS, are important for planning treatments for urinary symptoms in children with CP.