Sıçanlarda oluşturulan oksijenin indüklediği retinopati modelinde uygulanan intravitreal nintedanib ve ranibizumab tedavilerinin etkilerinin histopatolojik ve immunohistokimyasal olarak değerlendirilmesi ve REAL-time PCR ile westernblot yöntemleri kullanılarak incelenmesi
Histopathological and immunohistochemical evaluation of the effects of intravitreal nintedanib and ranibizumab treatments in the oxygen-induced retinopathy model in rats and investigation using REAL-time PCR and westernblot methods
- Tez No: 787313
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARA PİRHAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Oksijenin indüklediği retinopati (OİR) modelinde intravitreal olarak uyguladığımız multikinaz inhibitörü Nintedanibin terapötik etkinliğini araştırmak ve sonuçları Ranibizumab ile karşılaştırmak Gereç ve Yöntem: Çalışmada her grupta 8 denek olmak üzere toplam 48 adet Sprague Dawley cinsi sıçan kullanıldı. Grup 1 kontrol grubu olarak belirlendi ve OİR modeli oluşturulmadı. Grup 1 dışındaki 40 adet sıçan Postnatal 7.gün (P7) ile 12.günler(P12) arasında hiperoksiye (%75±2) maruz bırakılarak OİR modeli oluşturuldu. P12'de sıçanlar oda havasına alınarak tedavi gruplarına iv enjeksiyon uygulandı. Grup 2'de OİR modeli oluşturularak tıbbi ve cerrahi bir müdahale yapılmadı. Grup 3'de OİR modeli oluşturuldu ve intravitreal Fosfat tamponlu salin uygulandı. Grup 4, 5 ve 6'ya sırasıyla Ranibizumab, 100 nM Nintedanib, 200 nM Nintedanib uygulandı. P17'de gözler enüklee edilerek retina diseksiyonu yapıldı. Neovaskülarizasyonun kantitatif değerlendirmesi için, iç limitan membranın vitreal yüzeyindeki vasküler endotelyal hücre çekirdekleri (VECs) sayıldı. Glial fibriler asidik protein (GFAP) ve Vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) antikoru ile immunfloresan boyama yapıldı ve konfokal mikroskopta incelendi. VEGF, GFAP, TNF-α, eNOS ve IL1-β mRNA ekspresyonları Real-Time PCR ile analiz edildi. VEGF, GFAP, TNF-α protein ekspresyonları Westernblot ile analiz edildi. Retinalar wholemount olarak konfokal mikroskopta incelendi. Retina damarları, avasküler alanlar, vasküler yoğunluk, dallanma noktaları indeksi ve tortuosite değerlendirildi. Bulgular: Grup 1, 2, 3, 4, 5, 6'da ortalama VEC sayısı sırasıyla 0.18±0.44, 7.68±3.68, 6.79±2.75, 2.04±0.87, 3.45±1.00, 1.54±0.82 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the therapeutic efficacy of intravitreal multikinase inhibitor Nintedanib in the oxygen-induced retinopathy (OIR) model and to compare the results with Ranibizumab. Materials and Methods: 48 Sprague Dawley rats, 8 of which were in each group, were used in the study. Group1 was determined as the control group and received normal partial oxygen pressure. OIR model was created by exposing to hyperoxia (75±2%) between postnatal 7th day (P7) and 12th day (P12). At P12, the rats were taken to the room air and iv injection was applied to the treatment groups. In Group 2, no medical or surgical intervention was performed. The rats in groups 3, 4, 5 and 6 were received intravitreal injections of either vehicle (PBS), ranibizumab or nintedanib (100 nM and 200 nM respectively) at P12. At P17, eyes were enucleated and retinal dissection was performed. Cross-sections of the retina were stained with hematoxylin and eosin (HE). For the quantitative assessment of neovascularization, vascular endothelial cell nuclei (VECs) breaking the internal limiting membrane were counted. Immunofluorescent staining was performed with glial fibrillary acidic protein (GFAP) and Vascular endothelial growth factor (VEGF) antibodies and evaluated under a confocal microscope. VEGF, GFAP, TNF-α, eNOS and IL1-β mRNA expressions were analyzed by Real-Time PCR. VEGF, GFAP, TNF-α protein expressions were analyzed by Westernblot. The retinas were whole-mounted and imaged with a confocal microscopy. Avascular area, vessel density, branching index and tortuosity were evaluated. Results: The mean number of VECs in group 1, 2, 3, 4, 5, 6 was 0.18±0.44, 7.68±3.68, 6.79±2.75, 2.04±0.87, 3.45±1.00, 1.54±0.82, respectively.