Göçmen çocukların yaşadıkları ülkeye aı̇dı̇yetı̇ - İstanbul Maltepe ve Sultanbeylı̇ örneklemı̇
Belonging of migrant children to the country where they live - Istanbul Maltepe and Sultanbeyli sample
- Tez No: 787416
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM HAYIR KANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Tarih boyunca insanoğlu yaşadıkları yeri zorunlu ya da gönüllü olarak değiştirmek durumunda olmuştur. Bu yer değişimine göç, yer değişikliğine konu olan bireylere ise göçmen adı verilmiştir. Zorunlu yer değiştirmelerde insanların yaşadıkları yerde fiziksel ya da ruhsal anlamdaki yaşamını zora sokan nedenler etkili olmuştur. Bunlar; doğal afetler, savaşlar, salgın hastalıklar, kuraklık, kıtlık, siyasi baskılar olabilmektedir. İsteğe bağlı ya da gönüllü gerçekleşen göç etkeninde ise genellikle daha iyi bir hayat yaşamak adına ekonomik nedenler, sosyal imkânlar, kişisel gelişim olanaklarının oluşu vb. bireylerin farklı coğrafyalara göç etmesine neden olmaktadır. Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz Havzaları arasında yarımada olmasından dolayı coğrafi olarak köprü konumundadır. Bu konumu nedeni ile doğusundan ve güneyinden kaynaklanan göçlerin hedefindeki ilk durak konumundadır. Türkiye'nin güneyindeki Suriye'de 2011 yılında başlayan iç savaş ile birlikte Türkiye yoğun bir göç hareketliliği ile karşı karşıya kalmıştır. 2011-2022 döneminde milyonlarca göçmen Türkiye'ye göç etmek zorunda kaldı. Türkiye'deki Suriyeli sayısı Ekim 2022 itibarı ile 3.622.486 kişidir. En kalabalık göçmen grubu Suriyeliler olmakla birlikte başka ülkelerden gelip yaşamını Türkiye'de sürdüren çok sayıda farklı ülkeden göçmen de bulunmaktadır. Bu bireyler göçmen olarak bulundukları Türkiye'de çeşitli uyum sorunları yaşamaktadırlar. Bu çalışmanın temel konusu ortaokul çağındaki göçmen bireylerin yaşamaya başladıkları yeni ülkelerine aidiyet durumlarının tespit edilmesidir. Araştırmamızın deseni nicel araştırma yöntemi iken veriler ise tarama modeli gerçekleştirilerek toplanmıştır. Bu amaçla Malone, Pillow ve Osman (2012) tarafından geliştirilmiş ve Akın ve arkadaşları (2016) tarafından Türkçe'ye çevrilerek geçerlilik ve güvenilirlik testleri yapılan Genel Aidiyet Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul'un Maltepe ve Sultanbeyli gibi iki farklı sosyo-ekonomik yapıdaki ilçesinde yer alan ortaokullar, örneklemini ise bu ortaokullarda öğrenim görmekte olan yabancı uyruklu öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışmanın veri toplama aracı uygulanacak olan Genel Aidiyet Ölçeği'dir. Ölçekten elde edilen nicel veriler SPSS programına aktarılmış, K2 ve ANOVA testi yapılarak yabancı uyruklu öğrencilerin aidiyet durumları ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, human beings have had to change their place of residence, either compulsorily or voluntarily. This change of location is called migration, and the individuals who are the subject of the change of location are called immigrants. The reasons that make people's life difficult physically or spiritually in the place where they live have been effective in forced relocations. These can be natural disasters, wars, epidemics, drought, famine, political pressures. In voluntary migration, factors such as economic reasons, social opportunities, and the formation of personal development opportunities come to the fore in order to live a better life in general, causing individuals to migrate to different geographies. Due to being a peninsula between Anatolia, Black Sea and Mediterranean Basins, it is geographically a bridge. Due to this location, it is the first stop at the destination of migrations originating from the east and south. With the civil war that started in Syria in the south of Turkey in 2011, Turkey has been faced with an intense migration movement. Millions of immigrants were forced to migrate to Turkey in the period of 2011-2022. The number of Syrians in Turkey is 3.622.486 as of October 2022. Although the most populous migrant group is Syrians, there are also many immigrants from different countries and continue their lives in Turkey. These individuals experience various adaptation problems in Turkey, where they live as immigrants. The main subject of this study is to determine the belonging status of immigrant individuals at secondary school age to their new countries where they have started to live. While the design of our research was quantitative research method, the data were collected by performing a screening model. For this purpose, the General Belonging Scale developed by Malone, Pillow and Osman (2012) and translated into Turkish by Akin and colleagues (2016) was used, for which validity and reliability tests were performed. The universe of the research consists of secondary schools located in two different socio-economic districts of Istanbul such as Maltepe and Sultanbeyli, and the sample consists of foreign students studying at these secondary schools. The data collection tool of the study is the General Belonging Scale, which will be applied. The quantitative data obtained from the scale were transferred to the SPSS program, and K2 and ANOVA tests were performed to try to measure the belonging status of foreign students.