Çevresel örneklerden pigment üreten bakterilerin izolasyonu, karakterizasyonu ve pigmentlerin potansiyel uygulama alanlarının araştırılması
Isolation and characterization of pigment-producing bacteria from environmental samples and investigation of potential application of pigments
- Tez No: 787453
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU NİSA ÜNALDI CORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Doğal veya sentetik pigmentler kozmetik, tekstil, gıda, kağıt gibi çok çeşitli endüstriyel alanlarda kullanılan bileşiklerdir. Özellikle gıdalarda kullanılan sentetik pigmentlerin sağlık üzerine olumsuz etkilerinin belirlenmesinden sonra, doğal pigmentlerin kullanımı önem kazanmıştır. Bakteriyel pigmentler ile yapılan çalışmalar, pigmentlerin sadece boyar madde şeklinde kullanımının sınırlı olmadığı, aynı zamanda antimikrobiyal, antiviral, antikanser gibi özelliklerinden dolayı geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada, çevresel örneklerde pigment üreten bakteri izolasyonu ve bu pigmentlerin karakterizasyonu ile bazı potansiyel uygulama alanları araştırılmıştır. Mersin ili ve Tarsus ilçesinden su ve toprak örneklerinden pigment üreten bakteri izolasyonu yapılmıştır. Toplam 50 pigmentli bakteri arasından seçilen BYL-1, BYL-3, BYL-Kır ve Phyto izolatları pigment üretimi için kullanılmıştır. 16S rRNA analizi ile Micrococcus yunnanensis, Micrococcus luteus ve Bhargavaea ginsengi olarak tanımlanan türlerden pigmentler ekstrakte edilerek antimikrobiyal ve antialgal etkileri belirlenmiştir Pigment üretimi üzerine sıcaklık, pH ve ağır metallerin etkisi araştırılmıştır. BYL, BYL-3 ve BYL-Kır izolatlarının pigmentlerinde antimikrobiyal etki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural or synthetic pigments are compounds used in a wide variety of industrial areas such as cosmetics, textiles, food, and paper. Especially after determining the negative effects of synthetic pigments used in foods on health, the use of natural pigments has gained importance. Studies with bacterial pigments have shown that the use of pigments is not only limited to dyestuffs, but also has a wide range of uses due to its antimicrobial, antiviral and anticancer properties. In this study, some potential application areas were investigated with the isolation of pigment-producing bacteria in environmental samples and the characterization of these pigments. Pigment-producing bacteria were isolated from water and soil samples from Mersin province and Tarsus district. BYL-1, BYL-3, BYL-Kır and Phyto isolates selected from a total of 50 pigmented bacteria were used for the pigment production. Antimicrobial and antialgal effects were determined by extracting pigments from species defined as Micrococcus yunnanensis, Micrococcus luteus, and Bhargavaea ginsengi by 16S rRNA analysis. The effects of temperature, pH and heavy metals on pigment production were investigated. Antimicrobial effect was detected in the pigments of BYL1, BYL-3 and BYL-Kır isolates.