Collaboration of a flying robot and a ground vehicle by haptic interaction
Uçan robot ve yer robotunun fiziksel etkileşim yoluyla işbirliği
  1. Tez No: 787454
  2. Yazar: AYŞEN SÜHEYLA BAĞBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTLUK BİLGE ARIKAN, DOÇ. DR. ALİ EMRE TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Fiziksel robot etkileşimi, çoklu robot kontrolünde yaygın bir konudur. Amaç, verilen görevleri yerine getirmek için bir grup robotun davranışını koordine etmektir. Bu tez, genel ve bağımsız hareket eden bir platforma bağlı bir dört pervaneli uçan robotu ele almaktadır. Robotun 3B konumu ve bağlantı boyunca geriliminin kontrolü üzerine çalışılmıştır. Bunun için, sistemin fiziksel etkileşiminden kaynaklanan bilgileri kullandığımız yeni bir kontrol yaklaşımı önerilmiştir. Kontrol döngüsünü kapatmak için minimum sayıda sensör kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Physical-robot interaction is a widespread issue concerning formation control in multi-agent robot control. The objective is to coordinate the movement of a bunch of robots to accomplish the assigned tasks. This thesis considers a quadcopter linked to an any moving platform chosen as a ground robot. The precise tracking control for 3D position of the robots and the tension throughout the tether. To accomplish this, we demonstrate few basic system characteristics that can be used to design the proposed control framework. A bundle of nominal and typical sensors is used to close the control loop.