Mehmed et-Trabzonî'nin 'Ucâletü'z-zâd fî Şerhi Zuhri'l-me'âd fî mu'ârazati Bânet Su'âd adlı eseri (inceleme ve tahkik)
Mehmed et-Trabzonî's work called 'Ucâletu'z-zâd fî şerhi Zuhri'l me'âd fî mu'ârazati Bânet Su'âd' (critical edition)
  1. Tez No: 787459
  2. Yazar: SEFER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA IRMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 647
Özet
Muhadram şairlerden biri olan Ka'b b. Züheyr, kardeşinin müslüman olmasına içerlenmiş, İslâmı ve Peygamberi hicvetmiştir. Daha sonra yaptığına pişman olmuş, Bânet Su'âd adıyla meşhur olan kasîdesiyle kendini affettirmiştir. Bu kasîde üzerine çok sayıda çalışma yapılmıştır. Muhammed el-Bûsîrî de Zuhru'l-me'âd adlı bir kasîde yazarak Bânet Su'âd kasîdesine nazîre yapmıştır. Onun bu kasidesi üzerine 18. Yüzyıl Osmanlı âlimlerinden Mehmed et-Trabzonî 'Ucâletu'z-zâd fî şerhi Zuhri'l-me'âd fî mu'ârazati Bânet Su'âd ismiyle bir şerh kaleme almıştır. Bu çalışmada söz konusu şerh tahkik edilmiş ve akademik bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Kaab bin Zuhair, one of the Muhadram poets who lived in both pre-islamic of ignorance and İslâmic times. He was angry that his brother was a Muslim and satirized İslâm and the prophet. He later regretted what he had done and wrote eulogy which is known as Bânat Su'âd. Many studies have been done on this eulogy. Mohammed al-Bûsîrî also wrote in a qasida called Zuhru'l-ma'âd and made a letter to the qasida of Bânat Su'âd. On his eulogy, Mehmed at-Trabzonî one of the Ottoman scholars of the the 18th-century wrote a decree under the name 'Ucâletu'z-zâd fî sherhi Zuhri'l-me'âd fî mu'ârazati Bânat Su'âd, In this study, the commentary in question was investigated and subjected to an academic evaluation.