İzmir-Ödemiş civarı ekoturizm potansiyeli
Ecotourism potential in İzmir-Ödemiş circa
- Tez No: 787460
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALPARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu makalede, İzmir İli Ödemiş ilçesini ve civarındaki ekoturizm potansiyelini belirlemek için elde edilen bulgularla ve seyahatler sonucu yapılan gözlemlerle ilçenin ekoturizm potansiyelinin var oluşu incelenmektedir. Ödemiş ilçesi köklü tarihi geçmişi, doğası ve kültürü ile İzmir ilinin önemli bir turizm rotası haline gelmiştir. Tüm bahsedilecek olan bu özelliklerin yanında kendine has yemek kültürü ve çeşitliliği ve de bütünüyle yerel halka sağlayabileceği sosyoekonomik fayda ile de ekoturizm potansiyeli oldukça fazla olan bir ilçemiz olduğundan bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the existence of the ecotourism potential of the district is examined with the findings obtained to determine the ecotourism potential of the Ödemiş district of İzmir and its surroundings and the observations made as a result of the travels. Ödemiş district has become an important tourism route of İzmir with its deep-rooted historical background, nature and culture. In addition to all these features that will be mentioned, it is mentioned that Ödemiş have a very high ecotourism potential with its unique food culture and diversity and the socio-economic benefit it can provide to the local people.