Kireçli topraklarda fosfor ve çinko gübrelemesinin buğday verim ve kalitesine etkisi
Effect of phosphorus and zinc fertilization on yield and quality of wheat grown on calcereous
  1. Tez No: 78752
  2. Yazar: AYŞEN AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ BAYRAKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ KİREÇLİ TOPRAKLARDA FOSFOR ve ÇİNKO GÜBRELEMESİNİN BUĞDAY VERİM ve KALİTESİNE ETKİSİ Ayşen AKAY Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman:Prof.Dr.Fethi BAYRAKLI 1998, Sayfa:90 Jüri: Prof.Dr.Fethi BAYRAKLI Prof.Dr.Coşkun KÖYCÜ Prof.Dr.Kemal GÜR Bu araştırma, 1994/96 yılları arasında üç aşamada gerçekleştirilmiştir.Birinci aşamada ön deneme olarak sera denemesi,ikinci ve üçüncü aşamada ise Konya Merkez-Çomaklı ve Şadiye köylerinde tarla denemeleri kurulmuştur.Çalışma, kireç yönünden zengin olan Konya Ovası topraklarında buğday bitkisinin verim ve kalitesi üzerine fosforlu ve çinkolu gübrelerin etkisinin belirlenmesi ve cinkoxfosfor interaksiyonunun araştırılması amacıyla yürütülmüştür.“Tesadüf Blokları”deneme tertibine göre faktöriyel düzende 4 tekerrürlü olarak kurulan denemelerde, 5 farklı fosfor dozu (0-3-6-9-12 kg P2Os/da) ve 5 farklı çinko dozu (0-0.5-1.0- 2.0-4.0 kg Zn/da) uygulanmıştır. Araştırma topraklarından Çomaklı düşük ve Şadiye yeterli seviyede fosfor ihtiva etmekte,ancak yetersiz düzeyde çinko içermektedirler. Çomaklı'da yürütülen denemede şahit parselde 44.2 kg/da olan buğday verimi en yüksek 246.4 kg/da ile P3Zn4 dozunda alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis EFFECT OF PHOSPHORUS AND ZINC FERTILIZATION ON YIELD AND QUALITY OF WHEAT GROWN ON CALCEREOUS SOILS Ayşen AKAY Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof.Dr.Fethi BAYRAKLI 1998, Page:90 Jury: Prof.Dr.Fethi BAYRAKLI Prof.Dr. Coşkun KÖYCÜ Prof.Dr.Kemal GÜR This research was made as three subsequent stages between 1994 and 1996. At the first stage, greenhouse trial was conducted;and at the second and third stages field trials were conducted at Çomakh and Şadiye villages which are very close to Konya city. The aim of the research was to determine the effect of P and Zn fertilization on the yield and quality of wheat grown on calcereous soils of Konya Basin and to investigate PxZn interaction. The research was arranged as randomized block experimental design in factorial with four replications, phosphorus doses (0-3-6-9-12 kg P205/da) and zinc (0-0.5-1.0-2.0-4.0 kg Zn/da) were applied. At five rates phosphorus contents were low in Çomakh and sufficient in Şadiye, however their zinc contents were unsufficient. In the Çomaklı village experimental area, wheat yield was 44.2 kg/da on the control plot, and the highest wheat yield was 246.4 kg/da on P3Zn4 doses which means 458 % increase relative to control.