Vergi aflarının mükelleflerin vergi bilinci ve vergi ahlakı üzerine etkileri: Antalya ili örneği
Tax awareness and tax ethics of tax liabilities effects on: Antalya province
  1. Tez No: 787574
  2. Yazar: NAZİF DENİZ ERSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma vergi affı uygulamalarının mükelleflerin vergi bilinç ve vergi ahlak yapıları üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında Antalya iline bağlı olarak faaliyette bulunan 456 mükellef ile anket çalışması yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde vergi affı uygulamalarına ilişkin temel bilgilere yer verilmiştir. Vergi affı kavramı, vergi aflarının uygulanma nedenleri, vergi affı türleri ve vergi affının etkileri birinci bölüm kapsamında ele alınmıştır. İkinci bölümde Türkiye'de 2000 yılından sonra uygulanan vergi affı kanunlarının farklı faktörler göz önünde bulundurularak sınıflandırılması ve ilgili af kanunlarının teorik çerçevesi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise çalışma kapsamında yapılan anket çalışmasına ilişkin bilgiler, anket çalışması neticesinde elde edilen bulguların analizi ve bu analizlerin yorumlanmasına yer verilmiştir. Anket çalışması kapsamında Antalya iline bağlı olarak faaliyet gösteren kurumlar vergisi, gelir vergisi, motorlu taşıtlar vergisi ve gayrimenkul sermaye iradı mükellefi 456 kişi ile yüz yüze anket yöntemi kullanılarak görüşülmüş ve veriler toplanmıştır. Toplanan bu veriler SPSS 21.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler neticesinde sık sık uygulanan vergi affı kanunlarının mükellefleri yeni vergi affı beklentisine soktuğu, vergi affı uygulamaları ile dürüst mükelleflerin vergiye gönüllü uyumlarının azaldığını gösteren bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to examine the tax conscious and tax morale structures of taxpayers of tax amnesty practices. Within the scope of the study, a survey was conducted with 456 officials operating in the province of Antalya. In the first part of our study, basic information about tax amnesty practices is given. The concept of tax amnesty, the reasons for tax amnesty, types of tax amnesty and the effects of tax amnesty are discussed in the first chapter. In the second part, the classification of tax amnesty laws implemented in Turkey after 2000, taking into account different factors, and the theoretical framework of the relevant amnesty laws are discussed. In the third part, information about the survey study conducted within the scope of our study, the analysis of the findings obtained as a result of the survey study and the interpretation of these analyzes are given. Within the scope of this survey study, 456 people who are taxpayers of corporate tax, income tax, motor vehicle tax and real estate capital income operating in the province of Antalya were interviewed using face-to-face survey method and data were collected. These collected data were analyzed using the SPSS 21.0 package program. As a result of the analyzes, it has been found that the tax amnesty laws that are frequently applied make the taxpayers expect new tax amnesty, and that the voluntary compliance of the honest taxpayers to tax decreases with the tax amnesty practices.