Vergi aflarının mükelleflerin vergi bilinci ve vergi ahlakı üzerine etkileri: Van ili örneği
The effects of tax amnesties on taxpayers' tax awareness and tax ethics: The case of Van province
  1. Tez No: 948762
  2. Yazar: YUNUS ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE SEVİMLİ ÖRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, vergi aflarının mükelleflerin vergi bilinci ve vergi ahlakı üzerindeki etkilerini Van ili özelinde incelemeyi amaçlamaktadır. Vergi afları, devletin belirli dönemlerde vergi borçlularına yönelik uyguladığı ve temel olarak vergi aslı, vergi cezası, gecikme faizi ve gecikme zammı gibi alacaklarının bir kısmından veya tamamından vazgeçmesi şeklinde ortaya çıkan uygulamalardır. Türkiye'de sıklıkla uygulanan vergi afları, kısa vadede vergi gelirlerini artırsa da uzun vadede mükelleflerin vergi ödeme motivasyonlarını, vergi bilincini ve vergi ahlakını olumsuz etkilediği tartışılmaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Van ilinde faaliyet gösteren 400 mükelleften toplanan veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Anket, demografik bilgiler, vergi affından yararlanma durumu ve vergi aflarına ilişkin görüşleri ölçen 15 maddelik 5'li Likert tipi ölçekten oluşmaktadır. Araştırma sonucunda, Van ilinde faaliyet gösteren mükelleflerin çoğunluğunun vergi aflarının olumsuz etkilerine ilişkin ifadelere katıldıkları belirlenmiştir. Faktör analizi sonucunda, mükelleflerin vergi aflarına ilişkin görüşlerinin“Vergi Aflarının Olumsuz Etkileri”,“Uygulama Tercihleri”,“Sistemsel Etkiler”ve“Adalet Algısı”olmak üzere dört faktör altında toplandığı tespit edilmiştir. Demografik özellikler ve vergi affından yararlanma durumu ile faktörler arasındaki ilişkiler incelendiğinde, cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve vergi affından yararlanma durumunun mükelleflerin görüşlerini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Kadın mükellefler, 31-40 yaş grubundaki mükellefler, eğitim düzeyi yüksek mükellefler ve vergi affından yararlanmayan mükellefler, vergi aflarının olumsuz etkilerine daha fazla katıldıkları, ayrıca eğitim düzeyi düşük mükellefler ve vergi affından yararlanan mükellefler, vergi sisteminin adaletine dair daha olumlu görüşlere sahip olduğu tespit edilmiştir. Regresyon analizi sonuçları, cinsiyet, eğitim durumu ve vergi affından yararlanma durumunun vergi aflarının olumsuz etkilerine ilişkin görüşleri ve vergi adaleti algısını anlamlı düzeyde etkilediğini göstermiştir. Bu bulgular, demografik özelliklerin ve vergi affından yararlanma durumunun mükelleflerin vergi aflarına ilişkin görüşlerinin oluşmasında önemli faktörler olduğunu ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, vergi aflarının sık aralıklarla uygulanmaması, vergi sisteminin daha adil hale getirilmesi, vergi denetimlerinin etkinleştirilmesi, vergi eğitiminin geliştirilmesi ve vergi sisteminde köklü reformlar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of tax amnesties on taxpayers' tax awareness and tax ethics in Van province. Tax amnesties are implementations applied by the government in certain periods toward tax debtors, essentially involving the waiving of a portion or all of claims such as tax principal, tax penalties, late interest, and late fees. While tax amnesties, frequently implemented in Turkey, increase tax revenues in the short term, it is argued that they negatively affect taxpayers' tax payment motivations, tax awareness, and tax ethics in the long term. The research was conducted using the survey technique, one of the quantitative research methods. Data collected from 400 taxpayers operating in Van province were analyzed using statistical methods such as factor analysis, correlation analysis, t-test, ANOVA, and regression analysis. The survey consists of demographic information, tax amnesty utilization status, and a 5-point Likert-type scale with 15 items measuring opinions on tax amnesties. As a result of the research, it was determined that the majority of taxpayers operating in Van province agree with statements regarding the negative effects of tax amnesties. Factor analysis revealed that taxpayers' opinions on tax amnesties are grouped under four factors:“Negative Effects of Tax Amnesties,”“Implementation Preferences,”“Systemic Effects,”and“Perception of Justice.”When examining the relationships between demographic characteristics, tax amnesty utilization status, and factors, it was found that gender, age, education level, and tax amnesty utilization status affect taxpayers' opinions. Female taxpayers, taxpayers in the 31-40 age group, highly educated taxpayers, and those who have not utilized tax amnesty agree more with the negative effects of tax amnesties. Additionally, taxpayers with lower education levels and those who have utilized tax amnesty have more positive views on the fairness of the tax system. Regression analysis results showed that gender, education level, and tax amnesty utilization status significantly affect opinions on the negative effects of tax amnesties and perceptions of tax justice. These findings reveal that demographic characteristics and tax amnesty utilization status are important factors in the formation of taxpayers' opinions on tax amnesties. Accordingly, it is recommended that tax amnesties not be implemented at frequent intervals, the tax system be made fairer, tax audits be made more effective, tax education be improved, and fundamental reforms be made in the tax system.