Açık maden ocaklarının matematiksel modellemesi
Mathematical modelling of open pits
  1. Tez No: 78759
  2. Yazar: ALPARSLAN TURANBOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. KEMAL GÖKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Doktora Teri AÇIK MADEN OCAKLARININ MATEMATİKSEL MODELLEMESİ Alparslan TURANBOY Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç, Dr. M. Kemal GÖKAY 1998, 128 Sayfa Bu çalışmada, kaya kütlesi içinde açılan açık maden ocaklarının genel şekilleri ve içerdikleri süreksizlikler, analitik geometri kurallarıyla sınıflandırılmış ve geometrileri matematiksel olarak ifade edilmiştir, öne sürülen bu yöntemde, şev eğrileri ve süreksizlikler bir prizma içinde üç boyutlu olarak koordinatlarına göre çizimleri elde edilmiştir. Bu model görüntüleme işlemlerinde, izometrik perspektif yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen matematiksel ifadeler ve yaklaşımlar, Doğankuzu Güney Blok Boksit Ocağı (Seydişehir) üzerinde, iki kesim için denenmiştir. Oluşturulan izometrik görüntülerle, ocak eğrileri ve şev yüzeyinde izlenebilen süreksizlikler arasında benzerlik sağlanmıştır. Modelin geliştirilebileceği ve bu aşamada, planlama ve işletme faaliyetlerinde ön fikir verme amacıyla kullanılabileceği önerilmiştir. Anahtar kelimeler ; Kaya kütlesi, Süreksizlik, Birim basamak, İzometrik perspektif, İzometrik dönüşüm, Üç boyutlu görüntü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis MATHEMATICAL MODELLING OF OPEN PITS Alparslan TURANBOY Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geology Engineering Supervisor: Assoc Prof. Dr. M. Kemal GÖKAY 1998, 128 Page In this study; General shapes and inbodied discontinuities of open pit mines excavated in rock mass were classificated and its geometry expressed with analitic geometry. In this suggested method, slope splines and discontinuities in a prism were projected in 3 D models. According to their actual coordinates Isometric perspective methods for modelling were used in project applications Developed approaches and mathematical expressions were tested on Doğankuzu Güney Blok Boksit Open Pit Mine ( Seydişehir) at selected two sectors. It was provited that similarity isometric project and slope spline. Similar facts were determined for discontinuities which were followed on slope surface. It was suggested that the project could be improved for further studies and it will be utilized during planning stage to obtain first variable decision ideas. Key words; Rock mass, Discontinuities, Unit step, Isometric perspective, Isometric transform, 3 D. project. 20. 5. 1998