Tarım makinalarında kullanılan 7.50-16 taşıyıcı tip lastik tekerleğin yuvarlama direnci ve toprak sıkışmasına etkisi
The Rolling resistance of 7.50-16 free-rooling tires used in agricultural machinery and their effects on soil compaction
  1. Tez No: 78758
  2. Yazar: HATİCE KURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM ÇARMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Doktora Tezi TARIM MAKİNALARINDA KULLANILAN 7.50-16 TAŞIYICI TİP LASTİK TEKERLEĞİN YUVARLANMA DİRENCİ VE TOPRAK SIKIŞMASINA ETKİSİ Hatice KURAL Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Taran Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Kazım ÇARMAN 1998, 90 Sayfa Jüri: Doç. Dr. Vahit KİRİŞÇİ Doç. Dr. Kazam ÇARMAN Doç. Dr. Recai GÜRHAN 7.50-16 ölçülerinde taşıyıcı tip üç farklı lastiğin, iki farklı toprak neminde (%9 ve %15), üç farklı lastik yükünde (4, 6 ve 8 kN) ve üç farklı geçiş sayısında (1, 3 ve 5 geçiş); Yuvarlanma direnci katsayısı, penetrasyon direnci, kalıcı basınç değişimi, iz derinliği, kesme gerilmesi, hacimsel kütle ve poroziteye olan etkileri incelenmiştir. Toprak kanalında yapılan denemeler sonucunda yuvarlanma direnci katsayısı 0.17-0.60, penetrasyon direnci 1300-2660 kPa, kalıcı basınç değişimi 0-22 kPa, derinlik farkı 20-100 mm, iz derinliği 41-97 mm, kesme gerilmesi 5.3-104 kPa, hacimsel kütle 1.21-1.85 g/cm3 ve porozite 0.31-0.55 değerleri arasında değişmiştir. Nem seviyesi, yük ve geçiş sayısının artması porozite ve yuvarlanma direnci katsayısı hariç tüm bağımsız değişkenleri artırmıştır. Lastik tipi dikkate alındığında ise en düşük tırnak yüksekliğine sahip lastik en büyük sıkışmaya neden olmuştur. Bağımlı değişkenlerin bağımsız değişkenler üzerindeki etkisi istatistiki olarak önemli bulunmuştur (P ANAHTAR KELİMELER Taşıyıcı tip tekerlek, yuvarlanma direnci katsayısı, penetrasyon direnci, basınç, iz derinliği, kesme gerilmesi, hacimsel kütle, porozite
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis THE ROLLING RESISTANCE OF 7.50-16 FREE-ROLLING TIRES USED IN AGRICULTURAL MACHINERY AND THEIR EFFECTS ON SOIL COMPACTION Hatice KURAL Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Kazım CARMAN 1998, 90 Pages Jury: Assoc. Prof. Dr. Vahit KİRİŞÇİ Assoc. Prof. Dr. Kazım CARMAN Assoc. Prof. Dr. Recai GÜRHAN The effects of 3 different 7.50-16 size free-rolling tires on the coefficient of rolling resistance, penetration resistance, lasting pressure change, track depth, share strength, soil dry density and porosity were determined at different soil moisture content (%9 and %15), at 3 different tire load (4, 6 ve 8 kN) and at 3 passing numbers (1, 3 and 5). The was coonducted test in soil bins. According to controlled variants, some values changed as follows 0.17-0.60 for coefficient of rolling resistance, 1300-2660 kPa for penetration resistance, 0-22 kPa for lasting pressure change, 20-100 mm for depth change, 41-97 mm for track depth change, 5.3-104 kPa for share strength, 1.21-1.85 g/cm3 for bulk density and 0.31 and 0.55 for porosity. Moisture level, load and passing numbers caused to increase all the independent parameters variables except the porosity and coefficient of rolling resistance. Amoung the tire types, tire with the lowest lug height caused the greatest compaction.