Reformer pilates ve kardiyo egzersiz yapan kadınların sağlıklı beslenme ve fiziksel uygunluk düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the effect of kardio and reformer pilates exercises on HEALTHY nutrition and physical fitness levels in sedentary women
- Tez No: 787613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kadınlarda sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlar, bu tutumların egzersiz seçimine etkisi ve farklı türde egzersiz yapan kadınlarda egzersiz türlerinin vücuttaki yağ yakımının düzeyi araştırılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmamıza Samsun ilinde özel spor salonunda kardiyo ve reformer pilates egzersizi yapan 18-40 yaş arasında toplam 30 gönüllü sağlıklı kadın katılmıştır.15 gönüllü kadın kardiyo egzersizi,15 gönüllü kadın reformer egzersizi için guruplara ayrıldı. Araştırma verilerinin elde edilmesinde tüm gönüllü katılımcılara demografik bilgi formu, sağlıklı beslenme bilgi tutum ölçeği(SBİTÖ) .ve 8 haftalık egzersiz programına başlamadan 1 hafta önce ve bitiminden 1 hafta sonrasında vücut ağırlığı, bel ve kalça çevresi, bel/kalça oranı gibi fiziksel uygunluk testleri uygulandı. Bu çalışmada egzersiz türlerinden hangisinin yağ yakımında etkili olduğunu değerlendirmek için vücut yağının saptanmasında kullanılan yöntemlerden bel/ kalça oranı farkı yol gösterici olacaktır.Egzersiz guruplarına haftada 3 gün , bir çalışma seansında 60 dakikalık reformer pilates ve düşük şiddetli kardiyo egzersizi programı uygulandı. Toplanan verilerin analizinde JASP 0.16.4 paket programı kullanılmıştır. Ortalama ve standart sapma değerleri için tanımlayıcı istatistikler, verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için“Shapiro-Wilk”testi, grupların ön test ve son test değerlendirmelerde T-testi (Paried and İndepented Samples T Testi) kullanılarak veriler analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the attitudes towards healthy nutrition, the effect of these attitudes on exercise preference, and the effect of exercise types on body fat burning in sedentary women. Materials and Method: A total of 30 healthy volunteer women who performed cardio exercise (n=15) and reformer pilates exercise (n=15), ages 18 to 40, in a private gym in Samsun province, participated in the study. The participants underwent either reformer pilates or cardio exercise program three days a week and a 60-minute in one session. Demographic information form and Healthy Eating Attitude Scale (Tekkurşun, 2019) were applied to all participants one week before the eight-week exercise program. In addition, the body weight and Body Mass Index (BMI), waist and hip circumference, and waist/hip ratio variables were measured one week before and after the eight-week exercise program. In this study waist/ hip ratio was used to assess which type of exercise was effective in body fat burning. JASP 0.16.4 package program was used to analyse the collected data. All the pre-test and post-test data were analysed using a T-test (Samples Independent and Paired t-test) following the assessment of normal distribution with“Shapiro-Wilk”test.