Comparison of courtyards in traditional Iranian houses in different climates of Iran
İran'ın farklı iklimlerindeki geleneksel İran avlu evlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 787625
  2. Yazar: POUYA MOUSIGHICHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATHANASIOS STASINOPOULOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İran'ın çeşitli iklimleri, insanların evlerinin mimari tasarımlarını ayarlayarak iklimsel farklılıklara uyum sağlamasını gerektirdi. Avlular, yüzyıllardır İran mimarisinin çok önemli bir özelliği olmuştur. Buna göre, geleneksel avlular, her bölgenin ikliminin ihtiyaçlarına göre özelleştirilerek, kendi çevreleriyle daha uyumlu hale getirildi. Geleneksel bir İran avlusunda, bölgenin çevresel özelliklerini ele alan rahat bir yaşam ortamı yaratmak için rüzgar, güneş ve enerji gibi başlıca çevresel özelliklerle uğraşmak çok önemli bir faktördür. Avlulu evlerin İran'ın farklı bölgelerindeki iklim adaptasyonu, yerel mimaride iklimin önemine ışık tutabilir ve dikkate değerdir. Bu nedenle, mevcut tez, İran'ın Köppen-Geiger sınıflandırması (kurak, karasal, ılıman) tarafından belirlenen üç iklim grubundaki geleneksel avludaki farklılıkları incelemektedir. Çalışmada öncelikle İran'ın kurak (Yezd), karasal (Tebriz) ve ılıman (Sari) iklimlerdeki etkili avlulu evlerinden bazı örnekler tanıtılmakta, özellikleri ve özellikleri üzerinde durulmaktadır. Daha sonra, bu önerilerin eski uygulamalarla ne ölçüde uyuştuğunu anlamak için, İklim Danışmanı [CC] yazılımı tarafından önerilen tasarım stratejilerine dayalı olarak her bir iklim tipinin özellikleri karşılaştırılır ve tartışılır. Sonuçlar, Yazd, Sari ve Tebriz'deki geleneksel avlulu evler ile CC tasarım önerileri arasında yakın bir uyum olduğunu ve kullanıcıların bir yıl içinde konfor süresini optimize ettiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Iran's diverse range of climates required people to adapt to climatic diversities by adjusting their houses' architectural designs. Courtyards have been a very important feature of Iranian architecture for centuries. Accordingly, traditional courtyards have been customized based on the needs of each region's climate to make them more compatible with their particular environment. In a traditional Iranian courtyard, dealing with the major environmental characteristics such as wind, sun, and energy to create a comfortable living environment that addresses the environmental features of the region is a crucial factor. The climatic adaptation of courtyard houses in Iran's different regions can shed light on the significance of climate in vernacular architecture and is worth paying attention to. Therefore, the present thesis studies the differences in the traditional courtyard in Iran's three climatic groups as these are specified by the Köppen–Geiger classification (arid, continental, temperate). Initially, the study introduces some influential examples of Iran's courtyard houses in arid (Yazd), continental (Tabriz), and temperate (Sari) climates, elaborating on and their characteristics. Then the characteristics of each climate type are compared and discussed based on the design strategies proposed by the Climate Consultant [CC] software in order to understand to what extent those suggestions agree with the old practices. The results demonstrated a close agreement between the traditional courtyard houses in Yazd, Sari, and Tabriz and the CC design suggestions, optimizing the occupants comfort time in a year.