Farklı klinik vakalardan izole edilen Pseudomonas aeruginosa'daki biyofilm genlerinin gen ekspresyon çalışması
Study the gene expression of biofilm genes in Pseudomonas aeruginosa isolated from different clinical cases
  1. Tez No: 787626
  2. Yazar: TARA FOUAD RAOUF RAOUF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN, PROF. DR. RANA MUJAHİD ABDULLAH LAİLY AL-SHWAIKH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, ratlarda asetik asit uygulaması ile oluşturulan kolitte Pseudomonas aeruginosa'nın tedavi aktivitelerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Probiyotik olarak Pseudomonas aeruginosa'nın ratlarda deneysel olarak oluşturulan kolitteki ve bağırsak mukozası üzerindeki iyileştirici etkis belirlenmeye çalışılmıştır. Bu nedenle toplam 24 Wister dişi rat, kontrol ve 3 uygulama grubunda, rastgele ve eşit olarak, her birinde altı hayvan olacak şekilde dört grup oluşturulmuştur. İlk grup kontrol grubu olarak ayrılmıştır. İkinci gruba iki hafta boyunca günde 1mL Pseudomonas aeruginosa, üçüncü gruba anüs kenarına 1 mL asetik asit, dördüncü gruba ise hem Pseudomonas aeruginosa hem de asetik asit uygulanmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlarda Pseudomonas aeruginosa kullanımı sonucunda iltihaplanma ve ishal gibi bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinde probiyotiklerin etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada asetik asit ile tedavi edilen ratlarda daha düşük ALB seviyeleri gözlemlenmiştir. Çalışmada yapılan in vivo ve in vitro incelemeler soucunda, Pseudomonas aeruginosa uygulamasının asetik asit kaynaklı inflamasyon, apoptoz ve oksidatif hasarda koruyucu bir rol üstlendiği ortaya çıkmıştır. Buna bağlı olarak azalan kolit şiddeti tedavinin ne kadar etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the treatment activities of Pseudomonas aeruginosa in colitis induced by acetic acid application in rats. In this study, it was tried to determine the curative effect of Pseudomonas aeruginosa as a probiotic in experimentally induced colitis in rats and on the intestinal mucosa. For this reason, four groups were formed randomly and equally, with a total of 24 Wister female rats, control and 3 treatment groups, with six animals in each. The first group was allocated as the control group. The second group received 1 ml of Pseudomonas aeruginosa daily for two weeks, the third group received 1 ml of acetic acid on the side of the anus, and the fourth group received both Pseudomonas aeruginosa and acetic acid. In our results, it has been determined that probiotics are effective in the treatment of intestinal disorders such as inflammation and diarrhea as a result of the use of Pseudomonas aeruginosa. In addition, lower ALB levels were observed in rats treated with acetic acid in our study. As a result of in vivo and in vitro examinations in our study, it was revealed that B. infantis administration played a protective role in AA-induced inflammation, apoptosis and oxidative damage. Accordingly, the decreasing colitis severity shows that the treatment is an effective treatment.