Adolesan dönem boksörlerde 6 haftalık kuvvet ve sürat antrenmanlarının bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of 6- week strenght and speed training on some physical and physiological parameters in adolescent boxers
  1. Tez No: 787793
  2. Yazar: SEDAT OKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ÇAKMAKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada; adolesan dönem boksörlerde 6 haftalık kuvvet ve sürat antrenmanlarının fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmaya, 15-17 yaşlarında en az 4 yıl spor geçmişi olan ve herhangi bir sağlık problemi olmayan 29 erkek boksör gönüllü olarak katıltıldı. Boksörler randomizasyon yöntemi ile maksimal kuvvet (n:10, yaş: 15,20±0,42 yıl, boy uzunluğu: 172,60±5,46 cm, vücut ağırlığı: 62,71±14,65 kg), maksimal sürat (n:10, yaş: 15,70±0,95 yıl, boy uzunluğu: 169,70±7,89 cm, vücut ağırlığı: 58,05±8,45 kg) ve kontrol grubu (n:9, yaş: 16,11±0,93 yıl, boy uzunluğu: 174,11±6,64 cm, vücut ağırlığı: 67,09±9,73 kg) olarak üç gruba ayrılmıştır. Maksimal kuvvet ve maksimal sürat grubundaki boksörlere 6 haftalık antrenman periyodu boyunca haftada 3 gün boks antrenmanlarına ek olarak kuvvet ve sürat antrenmanları uygulanırken kontrol grubundaki boksörlere bu sürede sadece boks antrenmanları uygulanmıştır. Araştırmaya katılan boksörlere, antrenman programları öncesi ve sonrasında boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, kalp atım hızı, görsel reaksiyon sürati, anaerobik güç (dikey sıçrama), el pençe kuvveti, sırt kuvveti, aerobik güç (20 m mekik) ölçüm ve testleri uygulandı. Verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin normallik dağılımları Shapiro-Wilk testi belirlenmiştir. Normal dağılım gösteren verilerde ikili bağımlı değişkenlerin karşılaştırılmasında paired sample t testi, üç ve üzerindeki bağımız grupların karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Farklılıkların hangi gruplardan kaynaklandığının tespitinde ise post hoc testlerden Tukey testi kullanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi α=0,05 olarak kabul edilmiştir. Antrenman periyodu öncesi ve sonrası grup içi karşılaştırmalar incelendiğinde maksimal kuvvet grubunda pençe sağ el, pençe sol el kuvvetlerinde ve sırt kuvvetinde son testler lehine anlamlı fark belirlenirken (p0,05). Maksimal sürat grubunda görsel reaksiyon sağ el, görsel reaksiyon sol el hızlarında, pençe sol el kuvveti ve 20m mekik koşusunda son testler lehine anlamlı fark tespit edilirken(p0,05). Kontrol grubunda ise görsel reaksiyon sağ el hızında anlamlı fark bulunurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was contucted to determine the effect of 6-week strength and speed training on physical and physiological parameters in adolescent boxers. In total, 29 voluntar male boxers aged 15-17 with at least 4 years of sports history and without any health problems were participated to the study. Boxers were randomly allocated into three groups as: the maximal strength group (n:10, age: 15.20±0.42 years, height: 172.60±5.46 cm, body weight: 62.71±14.65 kg), the maximal speed group ( n:10, age: 15.70±0.95 years, height: 169.70±7.89 cm, body weight: 58.05±8.45 kg) and the control group (n:9, age: 16 .11±0.93 years, height: 174.44±6.64 cm, body weight: 67.09±9.73 kg). In addition to boxing training, strength and speed training were given to the boxers in the maximal strength and maximal speed group 3 days a week for 6 weeks, while boxers in the control group were given only boxing training during this period. Before and after the training programs, tests and measurments on height, body weight, body fat percentage, heart rate, visual reaction speed, anaerobic power (vertical jump), hand claw strength, back strength, aerobic power (20 m sit-up) were carried out to the boxers parciciapted to the study. The SPSS package program was used for entire statistical analyses. The normality distribution of the outcome variables were tested using the Shapiro-Wilk method. Paired sample t-test was used to compare differences between before and after for the normally distributed outcome variables, and one-way analysis of variance (one way ANOVA) was used to compare differences of three or more independent groups. Tukey's test post hoc was used for pairwise comparesion between groups. The test result was considered to be statistically significant for α=0.05 and smaller level of type-one error. Results revealed that significant differences were detected in the maximal strength group for the strength of the claw right hand, left hand and back strength in favor of the posttests (p0.05). For the maximal speed group, however, significant differences were found for favor of the posttests for visual reaction right hand, visual reaction left hand speeds, claw left hand strength, and 20m sit-up (p0.05). On the other hands, while there were significant differences in visual reaction right hand speed in the control group (p0.05).