Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin problem çözme becerileri ile akademik motivasyon ve akademik mükemmeliyetçilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the problem solving skills and the levels of academic motivation and academic excellence of faculty of sports sciences students
  1. Tez No: 787808
  2. Yazar: MUSTAFA SONER YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çalışmamızın amacı; spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin problem çözme becerileri ile akademik motivasyon ve akademik mükemmeliyetçilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma grubumuzu 2020-2021 eğitim öğretim yılında, Erciyes Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde eğitim öğretim gören 370 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Heppner ve Petersen (1982) tarafından geliştirilip sonrasında Şahin ve Heppner (1993) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Problem çözme envanteri, Vallerand ve arkadaşları (1992) tarafından geliştirilen ve Karataş (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan Akademik Motivasyon Ölçeği, Odacı, Kalkan ve Çikrıkci (2017) tarafından geliştirilen Akademik Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve cinsiyet, bölüm ve yaş sorularının bulunduğu kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 20.0 paket programına kaydedilerek istatistiki işlemler bu program vasıtası ile yapılmıştır. Normallik durumunun belirlenmesi için normal dağılım eğrilerine, çarpıklık-basıklık katsayılarına ve Kolmogorov-Smirnov testi sonuçlarına bakılmıştır. Frekans analizi, ikili değişkenlere göre farklılıkları belirlemek amacıyla t-testi, üç ve daha fazla değişkenlere göre farklılıkları belirlemek amacıyla One Way Anova (LSD) testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi analiz etmek amacıyla Pearson Correlation ve Regression testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the relationship between problem solving skills and academic motivation and academic perfectionism of students of the Faculty of Sports Sciences Dec. Our working group consists of 370 students who are studying at the Faculty of Sports Sciences of Erciyes University in the 2020-2021 academic year. As data collection instruments; Problem solving inventory, developed by Heppner and Petersen (1982) and later adapted into Turkish by Şahin and Heppner (1993), Academic motivation scale developed by Vallerand and his colleagues (1992) and adapted to Turkish by Karataş (2011), Academic Perfectionism Scale developed by Odaci, Kalkan and Çikrikci (2017) and Personal Information Form with gender, departmant and age questions were used. Data obtained from the scales were recorded in the SPSS 20.0 package program and statistical operations were performed using it. In order to determine the normality, normal distribution curves, skewness-kurtosis coefficients and the results of the Kolmogorov-Smirnov test were used. Frequency analysis, t-test to determine differences according to binary variables, One Way Anova (LSD) test to determine differences according to three or more variables were used. Pearson Correlation and Regression test was performed to analyze the relationship between variables.