2013 okul öncesi eğitim programının Eisner'in eğitsel eleştiri modeline göre değerlendirilmesi
Evaluation of 2013 pre-school education programme according to Eisner's educational criticism model
  1. Tez No: 787809
  2. Yazar: AYŞEGÜL CANBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA PESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu araştırmanın amacı 2013 okul öncesi eğitim programını Eisner'in eğitsel eleştiri modeli ile değerlendirerek programın mevcut durumunun etkililiğini tespit etmektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup durum çalışması deseninden yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında, Siirt ve Batman illerinde farklı okul türlerinde görev yapmakta olan 30 okul öncesi öğretmeni ile Türkiye'deki farklı devlet üniversitelerinde görev yapan ve okul öncesi eğitim alanında uzman olan 10 akademisyen oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örneklemine göre seçilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu ve gözlem formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel ve içerik analiz yöntemi kullanılarak eğitsel eleştiri modelinin“betimleme”,“yorumlama”,“değerlendirme”ve“temalaştırma”alt boyutları dikkate alınarak bulgular sunulmuştur. Araştırma sonucunda okul öncesi eğitim programı, öğretmen ve akademisyenler tarafından eleştiriler gelse de genel olarak yeterli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcı gözlem sonucunda öğretmenlerin programı uygulama konusunda problemler yaşadıkları tespit edilmiştir. Akademisyenlerin program ile ilgili teorik çerçeveye hâkim olduğu ancak programın uygulanmasına yönelik görüş farklılıklarının olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effectiveness of the current situation of the programme by evaluating the 2013 pre-school educational programme with Eisner's educational critism model. In this research, qualitative research method is used and benefitted from the case study pattem. The study group of the research is formed with 10 academicions working in different state universities in Turkey and experted in the field of pre-school education and 30 pre-school teachers serving in different types of schools in Siirt and Batman in the 2021-2022 academic year. The study group of the research in selected according to the criterion sampling, one of the methods of purposeful sampling. In the research semi-structured interview form and observation form are used as data collection tools. As for data analysis, the findings are submitted by cansidering the sub-dimensions of the educational criticism model,“description”,“explication”, assessment“ and ”theming" and by using descriptive and content analysis. As a result of the research, it is found out that although, it is criticised by the teacher and academicions, pre-school education programme is sufficient in general. A result of the participant observation, it is confirmed that the teachers have some problems in conducting the programme. It is determined that academicions despite having different opinions in running the programme, have a command of the theoretical framework. Proposals are developed in line with the results obtained.