Reklamlarda kolektivizm: Sosyal sorumluluk reklamları üzerine bir inceleme
Collectivism in advertisements: An analysis of social responsibility advertisements
  1. Tez No: 787814
  2. Yazar: ÖYKÜ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE ELDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Reklam çalışmalarının amacına ulaşabilmesi için öncelikle doğru bir strateji ile planlanması gerekmektedir. Bu planlamaya etki eden faktörler içerisinde hedef kitlenin sahip olduğu kültür ve reklam mesaj içeriklerinde kültürel kodların kullanımı önem taşımaktadır. Her ülkenin sahip olduğu kültürel değerler doğrultusunda farklılaştığı, buna paralel olarak ise reklamın hedef kitlesine yönelik ikna edici unsurların da farklılaştığı bilinmektedir. Reklam mesajlarında kullanılan rasyonel ve duygusal çekiciliklerden, hedef kitleye uygun olanlar tercih edilerek reklam mesajının ikna gücün arttırılmaya çalışılmaktadır. Kültürel farklılıkların tanımlanmasına yönelik çalışmalarda incelenen kültürel boyutlardan biri olan bireycilik-toplulukçuluk boyutu, reklam çekiciliklerinden biri olarak da ele alınmaktadır. Bu çalışmada da örneklem olarak ele alınan sosyal sorumluluk reklamlarında kullanılan mesaj çekicilikleri içerisinden, kolektivizm çekiciliğine ne kadar yer verildiğini analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to achieve the aim of the advertising activities, it must first be planned with the right strategy. Among the factors affecting this planning, the use of cultural codes in the culture and advertising message content of the target audience is important. It is known that each country differentiates in line with the cultural values it possesses, and in parallel, the persuasive elements towards the target audience of advertising also differ. The rational and emotional appeals used in advertising messages is aimed at increasing the persuasion power of the advertising message by choosing the ones appropriate to the target audience. The individualism-collectivism dimension, which is one of the cultural dimensions examined in the studies aimed at defining cultural differences, is also considered as one of the appeals of advertising. In this study, it has been tried to analyze how much the collectivism appeal is included among the message appeals used in social responsibility advertisements which are taken as a sample.