Çocuklarda serum D vitamini, iskemi modifiye albumin ve oksidatif stres düzeylerinin vücut kitle indekslerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of serum vitamin D, ichemia modified albumin and oxidative stress levels in children according to body mass index
  1. Tez No: 787823
  2. Yazar: SİMAY AKHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada çocuklarda serum D vitamini, iskemiye modifiye albumin (IMA) ve oksidatif stres düzeylerinin vücut kitle indeksine göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Endokrinoloji ve Metabolizma Polikliniği'ne başvuran obezite ya da başka bir şikayet ile gelen, yapılan tetkik ve fizik muayenelerinde obezite saptanan ya da vücut kitle indeksi obezite kriterleri altında olan çocuklar dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında toplam 120 çocuk değerlendirilmiş olup bunların 77'si (%64.2) kız, 43'ü (%35.8) ise erkekti. Çalışma sonucunda insülin, glukoz, HOMA IR, trigliserid, Total kolesterol, ALT ve AST düzeyindeki farklılığın normal kilolu çocuklar ile fazla kilolu, obez ve morbid obezler arasında olduğu, LDL'deki farklılığın morbid obez olanlar ile normal kilolu olanlar arasında olduğu, HDL'deki farklılığın ise obez olanlar ile normal kilolu ve fazla kilolu olanlar arasında olduğu görüldü. Aynı zamanda obez olanlar ile morbid obez olanlar arasında Trigliserid ve LDL düzeyleri açısından farklılık olduğu, obez olanlar trigliserid düzeyinin morbid obez olanlara göre anlamlı şekilde yüksek, LDL düzeyinin ise anlamlı şekilde düşük olduğu saptandı. Normal kilolularda TAS düzeyinin anlamlı şekilde yüksek olduğu, TOS düzeyindeki farklılığın ise Morbid obez olanlar ile normal, fazla kilolu olanlar arasında olduğu ve morbid obez olanlarda TOS düzeyinin anlamlı şekilde yüksek olduğu görüldü. OSI ve ariltesteraz düzeylerinin de obez ve morbid obez olanlarda normal ve fazla kilolu olanlara kıyasla anlamlı şekilde yüksek olduğu görüldü. Çalışmamız sonucunda normal kilolu olanlarda IMA düzeyinin anlamlı şekilde yüksek olduğu görüldü. Morbid obez olanlarda ve obez olanlarda D vitamini düzeyinin fazla kilolu ve normal kilolu olanlara göre anlamlı şekilde düşük olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate serum vitamin D, ischemia modified albumin (IMA) and oxidative stress levels in children according to body mass index. Children who applied to Gaziantep University Department of Pediatrics, Pediatric Endocrinology and Metabolism Polyclinic with obesity or any other complaint, who were found to be obese in the examinations and physical examinations, or whose body mass index was under the obesity criteria were included in the study. A total of 120 children were evaluated within the scope of the study, of which 77 (64.2%) were girls and 43 (35.8%) were boys. As a result of the study, the difference in insulin, glucose, HOMA IR, triglyceride, total cholesterol, ALT and AST levels was found between normal weight children and overweight, obese and morbid obese ones, the difference in LDL was between morbid obese and normal weight children, and the difference in HDL was were found to be between those who are obese, those with normal weight and those who are overweight. At the same time, it was determined that there was a difference in Triglyceride and LDL levels between the obese and the morbid obese ones, and the triglyceride levels of the obese patients were significantly higher than the morbid obese ones, and the LDL level was significantly lower. It was observed that the TAS level was significantly higher in normal weight patients, the difference in TOS level was between morbid obese and normal and overweight, and TOS level was significantly higher in morbid obese patients. OSI and aryltesterase levels were also found to be significantly higher in obese and morbid obese subjects compared to normal and overweight subjects. As a result of our study, it was observed that the level of IMA was significantly higher in those with normal weight. Vitamin D levels were found to be significantly lower in morbid obese and obese patients compared to overweight and normal weight patients.