Çocukluk çağı obezitesinde metabolomik profilin araştırılması
Investigation of the metabolomic profile in childhood obesity
- Tez No: 787829
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmamızda çocukluk çağı obezitesinde metabolomik profil parametrelerinden serum obestatin, humanin, kisspeptin, speksin ve asprosin düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Endokrinoloji ve Metabolizma Polikliniği'ne başvuran obezite ya da başka bir şikayet ile gelen, yapılan tetkik ve fizik muayenelerinde obezite saptanan ya da vücut kitle indeksi obezite kriterleri altında olan çocuklar dahil edilmiştir. Obestatin, Humanin, Kisspeptin, Speksin ve Asprosin ölçümleri, üreticinin talimatlarına göre ticari olarak temin edilebilen kantitatif Enzim linked immünosorbent analizi (ELISA) kitleriyle yapıldı. Çalışmamızdan elde edilen verilerin analizi sonucunda çocukların kilo düzeyine göre çocuklarda obestatin, humanin, kisspeptin, speksin ve asprosin düzeylerinde anlamlı farklılık olduğu saptandı. Çalışma sonucunda normal kilolu olanlarda obestatin ve speksin düzeyinin fazla kilolu, obez ve morbid olanlara göre anlamlı şekilde yüksek olduğu, fazla kilolu olanlarda obestatin düzeyinin obez ve morbid olanlara göre anlamlı şekilde yüksek olduğu, obez olanlarda da morbid olanlara göre anlamlı şekilde yüksek olduğu görüldü. Morbid olanlarda humanin düzeyinin normal kilolu, fazla kilolu ve obez olanlara göre, obez olanlarda humanin düzeyinin fazla kilolu ve normal kilolu olanlara göre, fazla kilolu olanlarda da normal kilolu olanlara göre anlamlı şekilde yüksek olduğu görüldü. Morbid olanlarda kisspeptin düzeyinin normal, obez ve fazla kilolu olanlara göre, fazla obez olanlarda kisspeptin düzeyinin normal ve fazla kilolu olanlara göre anlamlı şekilde yüksek olduğu görüldü. Normal kilolu olanlarda speksin düzeyinin fazla kilolu, obez ve morbid olanlara göre anlamlı şekilde yüksek olduğu, fazla kilolu olanlarda da morbid olanlara göre anlamlı şekilde yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to determine serum obestatin, humanin, kisspeptin, spexin and asprosin levels, which are metabolomic profile parameters in childhood obesity. Children who applied to Gaziantep University Department of Pediatrics, Pediatric Endocrinology and Metabolism Polyclinic with obesity or any other complaint, who were found to be obese in the examinations and physical examinations, or whose body mass index was under the obesity criteria were included in the study. Obestatin, Humanin, Kisspeptin, Spexin and Asprosin measurements were performed with a commercially available quantitative Enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) kit according to the manufacturer's instructions. As a result of the analysis of the data obtained from our study, it was determined that there was a significant difference in the levels of obestatin, humanin, kisspeptin, spexin and asprosin in children according to the weight level of the children. As a result of the study, it was observed that the levels of obestatin and spexin were significantly higher in those with normal weight compared to those with overweight, obese and morbid, the level of obestatin was significantly higher in those who were overweight compared to those who were obese and morbid, and those who were obese were significantly higher than those with morbidity. It was observed that humanin level was significantly higher in morbid patients compared to normal weight, overweight and obese, humanin level was significantly higher in obese patients than in overweight and normal weight groups, and in overweight patients compared to normal weight individuals. It was observed that kisspeptin level was significantly higher in patients with morbidity compared to those who were normal, obese and overweight, and kisspeptin level was significantly higher in those who were overweight compared to those who were normal and overweight. It was observed that spexin level was significantly higher in those with normal weight compared to those with overweight, obese and morbid, and it was significantly higher in those with overweight compared to those with morbidity.