Rivastigmin tayini için moleküler baskılanmış katı faz ekstraksiyon adsorbanının geliştirilmesi
Development of molecularly imprinted solid phase extraction adsorbant for determination of rivastigmin
  1. Tez No: 787830
  2. Yazar: MERVE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında, rivastigmin (RİV)'in farklı ortamlardan tayini için yeni, hassas, seçici, hızlı ve ucuz olan bir moleküler baskılanmış katı-faz ekstraksiyon (MISPE)- spektrofotometrik yöntemi geliştirilmiştir. Fonksiyonel monomer olarak metakrilik asit (MAA), çapraz bağlayıcı olarak etilen glikol dimetakrilat (EGDMA), başlatıcı olarak azobisizo bütironitril (AIBN) ve porojen olarak dimetilsülfoksit (DMSO) kullanılmıştır. Geliştirilen MISPE spektrofotometrik yöntemle RİV, organik, sulu ve insan serumu ortamlarında başarılı bir şekilde tayin edilmiştir. İnsan serumunda, moleküler baskılanmış polimer (MIP) ve moleküler baskılanmamış polimer (NIP) kullanılarak sırasıyla %72,64 ± 1,16 ve %17,16 ± 3,92 geri kazanım değerleri elde edilmiştir. Gözlenebilme sınırı (LOD) 0,63 µg/mL, tayin sınırı (LOQ) 1,92 µg/mL, doğrusal aralık ise 2,0-100,0 µg/mL olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new, sensitive, selective, fast and inexpensive molecularly imprinted solid-phase extraction (MISPE)-spectrophotometric method has been developed for the determination of rivastigmine (RIV) in different media. Methacrylic acid (MAA), ethylene glycol dimethacrylate (EGDMA), azobiso butyronitrile (AIBN), and dimethylsulfoxide (DMSO) were used as functional monomer, crosslinker, initiator and porogen, respectively. RIV has been successfully determined from organic, aqueous and human serum media by using the developed MISPE spectrophotometric method.72.64% ± 1.16 and 17.16% ± 3.92 recovery values have been achieved for the molecularly imprinted polymer (MIP) and non-imprinted polymer (NIP), respectively. The limit of detection, limit of quantification values and linearity range were found to be 0,63 µg/mL, 1,92 µg/ml, 2.0-100.0 µg/ml, respectively.