Farklı azot seviyelerinin keten (linum usitassimum) bitkisinde verim ve bazı verim özelliklerine etkisi üzerine bir ön çalışma
A preliminary study on the effect of different nitrogen levels on the yield and some yield characteristics of flax (linumusitassimum)
  1. Tez No: 787838
  2. Yazar: AYŞE DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmanın amacı, değişik azot seviyelerinin keten (Linumusitatissimum) bitkisinde verim ve bazı verim özellikleri üzerine etkisini saptamaktır. Araştırma; Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü, İzmir/Türkiye'de dış ortam koşullarında, 2021 yılında kışlık ekim zamanında saksı denemesi şeklinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma, 5 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Denemede altı farklı azot seviyesi (0-4-8-12-16-20 kg N/da) test edilmiştir. Bitki boyu, teknik sap uzunluğu, dal sayısı, kapsül sayısı, biyolojik ve tane verimi gibi bazı özellikler ölçülmüştür. Sonuçlar, azot dozlarının teknik sap uzunluğu, dal sayısı, kapsül sayısı, biyolojik ve tane verimi gibi özellikler üzerinde önemli etkilerinin olduğunu göstermiştir. Tane verimi açısından en uygun azot dozunun 16 kg/da olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of different nitrogen levels on yield and some yield characteristics of flax (Linumusitatissimum). The research was carried out at Ege University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops, Izmir/Turkey, the winter sowing time of 2021 as a pot experiment grown under outdoor. The study was established in 5 replications. In the experiment were tested six different nitrogen levels (0-4-8-12-16-20 kg N/da). Some properties were measured such as plant height, technical stem length, number of branches, number of capsules, biological and grain yield. Results showed that nitrogen doses had significant effects on properties such as technical stem length, number of branches, number of capsules, biological and grain yield. It was determined that the most suitable nitrogen dose in terms of grain yield was 16 kg/da.