Farklı azot seviyelerinin dallıdarı (Panicum virgatum)'da yem verimi ve bazı tarımsal özelliklere etkisi üzerine bir ön çalışma
A preliminary study on the effect of different nitrogen levels on the forage yield and some agronomical parameters of switchgrass (Panicum virgatum)
  1. Tez No: 592416
  2. Yazar: GALİP ÇAĞLAR CANDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, farklı azot seviyelerinin dallıdarı (Panicum virgatum) (Cloud nine çeşidi) bitkisinde yem verimi ve bazı tarımsal özellikleri üzerine etkilerini saptamak amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, 2018 yılının yaz yetişme döneminde, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü, İzmir'de dış ortam koşullarında saksı denemesi olarak gerçekleştirilmiştir. Denemede beş farklı azot (0, 5, 10, 15, 20 kg/da N) seviyesi kullanılmıştır. Sonuçlar, azot uygulamalarının incelenen bazı özellikler üzerinde önemli etkilerinin olduğunu göstermiştir. Yüksek azot dozu uygulamaları, kontrol uygulamasına göre yem verimini yükseltmiştir. Bu sonuçlar, dekara 15 kg azot uygulamasının, Akdeniz ekolojik koşullarındaki İzmir'de, dallıdarının yem verimini yükselten en iyi gübre seviyesi olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of nitrogen levels on the forage yield and some agronomical parameters of switchgrass (Panicum virgatum) (Cloud nine cv.). The experiment was carried out at Ege University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops, Izmir/Turkey, during the summer growth seasons of 2018 as a pot experiment grown under outdoor. In the experiment, five different fertilization levels of nitrogen (0, 50, 100, 150, 200 kg/ha N). Results indicated that the effects of nitrogen treatments were significant on some characteristics tested in the experiment. Application of the higher rates of N treatments increased the forage yields compared to the control treatment. Based on these results, 150 kg/ha N was proved the best fertilizer levels for switchgrass forage yield under Mediterranean ecological conditions of Izmir.