Tarihî Türk şivelerinde soru eki
Interrogative suffix in historical Turkish dialects
  1. Tez No: 787856
  2. Yazar: DİLAN TAPAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
Tarihî Türk Şivelerinde Soru Eki soru eki, dil bilgisindeki yeriyle ilgili çalışmaların incelenmesiyle ele alınmıştır. Soru ekinin işlevleri, Tarihî yazı dillerinin her birinde ayrı ayrı incelenmiş ve şekle dair alt başlıkta da ilgili her bir yazı dilindeki kullanım şekli açıklanmıştır. Çalışma Giriş, Tarihî Türk Şivelerinde Soru Eki, Tespit Edilen Örneklerin Dağılımı ve Sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Girişte, soru ekinin Türk dilinin ekleşme dizisi içindeki yerine dair bilgilerin aktarılmıştır. Tarihî Türk Şivelerinde Soru Eki başlığı, Soru Ekinde İşlevler ve Soru Ekinde Şekil olmak üzere iki başlıkta incelenmiştir. Tespit Edilen Örneklerin Dağılımı bölümünde taranan örneklerin yazı diline göre ve eserlere göre dağılımı, çalışmanın anlaşılırlığı amacına hizmet eden tablo ve grafikler ile gösterilmiştir. Sonuç kısmına gelindiğinde çalışmanın bulguları yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
Question Suffix in Historical Turkish Dialects has been discussed by examining the studies on its place in grammar. The functions of the question suffix are examined separately in each of the historical written languages, and the usage in each related written language is explained in the sub-title of the figure. The study consists of Introduction, Question Supplement in Historical Turkish Dialects, Distribution of Determined Examples and Conclusion. In the introduction, information about the place of the question suffix in the Turkish language suffix has been given. The title of Question Supplement in Historical Turkish Dialects has been examined under two titles: Functions in Question Supplement and Figure in Question Supplement. In the Distribution of Detected Samples section, the distribution of scanned samples according to written language and works are shown with tables and graphics that serve the purpose of clarity of the study. When it comes to the conclusion part, the findings of the study are given.