Modernlik muhayyilesinde göçmenlik (Etik bir değerlendirme)
Immigration in the imagination of modernity (An ethical evaluation)
- Tez No: 787898
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ŞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Elinizdeki metinde göç, göçmen, mülteci, sığınmacı sorunu modernitenin beraberinde getirdiği değişikliklere, problemlere, temel düşünce sistemlerine, dünya görüşlerine, genelde etiğe, özelde sorumluluk etiğine ve muhayyile kavramına odaklanarak ele alınmıştır. Giriş bölümünde metnin konusuna, tezlerine, amacına değinildikten sonra kısa bir Doğu-Batı karşılaştırılması yapılmıştır. Ayrıca göç, göçmen, mülteci, sığınmacı sorunu İslamofobi konusuyla ilişkilendirilmiştir.“Bir Homojenleştirme Projesi Olarak Modernite ve Gölgeleri”başlıklı birinci bölümde, süreç olarak modernitenin nasıl ve niçin“homojenleştirme”yi beraberinde getirdiğine yönelik tartışmalar yürütülmüştür. Bu bölümde Batı dünyasının insan, toplum ve dünya anlayışlarından, Aydınlanma düşüncesinden, akılcılıktan, bilimden, pozitivizmden, ulus devlet fikrinden vb.'den hareketle Öteki, göç, göçmene, mülteciye, sığınmacıya bakışı eleştiriye tabi tutulmuştur. İkinci Bölümde (“Kesinlik Arayışı, Sözün/Dilin ve İnsanın Düşüşü”) özellikle Jacques Ellul'den hareketle sözün/kelamın/dilin düşüşünün, modern çağın kesinlik arayışının, imajlar ve olgular dünyasının egemenliğinin neden ve nasıl insanın, Öteki'nin, göçmenin, mültecinin, sığınmacının da düşüşü olduğuna dair tartışmalar yürütülmüştür. Buradan hareketle“insanın düşüşü”nün veriye ve sayıya indirgenmesi olduğu, içinde bulunduğumuz dünyada hakikatin, değerin ve anlamın yittiği öne sürülmüştür. Üçüncü Bölümde (“Sorumluluk Etiği, Muhayyile, Yüz-Beden ve Göçmen”) birkaç farklı düşünür üzerinden etik tartışması yürütülmüş, günümüzde mevcut insan anlayışı, zihin-beden ayrımı, beden anlayışı, muhayyilenin önemini yitirmesi, yüzün matematikselleştirilmesi ile insanın nasıl değersizleştiğine ve sorumluluk etiğinin nasıl ortadan kalktığına dair tartışmalara yer verilmiştir.“Modernitenin Atık İnsanları ve Göçmenler”başlıklı dördüncü bölümde Zygmunt Bauman'ın kullandığı“ıskarta hayatlar”ve“atık insan”, Giorgio Agamben'in“kutsal insan”gibi kavramlarından hareketle göçmenin, mültecinin, sığınmacının, yani Öteki'nin nasıl insandışılaştırıldığı ele alınmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak göç konusundaki mevcut sorunların ve bu sorunlara yönelik yaklaşımların değişmesi için insan, toplum ve dünya görüşlerinin yeniden sorgulanması gerektiği, sorumluluk etiğine günümüzde daha fazla ihtiyaç duyulduğu, Türkiye'nin de göç sorununu ele alırken öncelikle Batı'nın ürettiği politikalara, söylemlere, uygulamalara karşı dikkatli olması ve toplumsal olarak etik tavra sahip çıkması gerektiği ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the text in your hand, the problem of immigration, immigrant, refugee, asylum seeker is discussed by focusing on the changes, problems, basic thought systems, worldviews, ethics in general, responsibility ethics and the concept of imagination in particular. In the introduction part, after mentioning the subject, theses and purpose of the text, a short East-West comparison was made. In addition, the problem of immigration, immigrant, refugee, asylum seeker has been associated with the issue of Islamophobia. In the first chapter titled“Modernity as a Homogenization Project and Its Shadows”, discussions were conducted on how and why modernity as a process brought about“ homogenization”. In this section, the Western world's view of the Other, migration, immigrant, refugee, asylum seeker, based on the understanding of human, society and world, Enlightenment thought, rationalism, science, positivism, the idea of the nation state, etc. has been subjected to criticism. In the Second Chapter (“Search for Certainty, The Decline of the Word/Language and Human Being”), especially with reference to Jacques Ellul, the reason and how the decline of the word/kalam/language, the search for certainty of the modern age, the dominance of the world of images and phenomena, has led to the decline of the human, the Other , the immigrant, the refugee. From this point of view, it has been argued that the“decline of man”, is reducing men to data and numbers, and that truth, value and meaning are lost in the world we live in. In the Third Chapter (“Responsibility Ethics, Imagination, Face-Body, and Immigrant”), ethical discussion was carried out on several different thinkers, and today's understanding of human, mind-body distinction, understanding of body, loss of importance of imagination, mathematization of the face, how human is devalued and responsibility ethics. There is a discussion about how it disappeared. In the fourth chapter titled“The Waste People and Immigrants of Modernity”Based on Bauman 's concepts such as“discarded lives”and“waste human”and Giorgio Agamben 's“homo sacer”, it has been tried to deal with how the immigrant, refugee, asylum seeker, that is, the Other, is dehumanized . As a result, in order to change the existing problems on migration and the approaches towards these problems, it is necessary to question people, society and worldviews again, the ethics of responsibility is needed more and more today, and Turkey, while addressing the migration problem, is primarily opposed to the policies, discourses and practices produced by the West. It has been argued that one should be careful and adopt a socially ethical attitude.