Karadeniz'de avlanan balıklarda betanodavirus enfeksiyonunun epidemiyolojisi
Epidemiology of betanodavirus infection in captured fish in blacksea
  1. Tez No: 787963
  2. Yazar: BAHADIR MÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dünyada Viral Nervöz Nekrozis (VNN) viral hastalıklar arasında önemli bir konumdadır ve salgınlarla büyük kayıplara neden olmaktadır. Türkiye'de Karadeniz'de yabani hayatla ilgili bir VNN çalışması bulunmamaktadır. Bu sebeple; Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesinde 6 ilde doğal yolla avlanan 8 balık türünde VNN viral nükleik asidi yönünden araştırma yapıldı. Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize illerinden doğal yolla avlanan istavrit, barbunya, mezgit, zargana, hamsi, levrek, alabalık ve kefal balıklarından toplamda 1265 adet balık örneği toplandı. Toplanan balık örneklerinden her bir havuzda 5 balık örneği olacak şekilde gruplandı. Balıkların, virusun tropizmi olduğu bilinen, beyin ve göz dokularından homojenatlar hazırlandı.Toplanan balıklardan elde edilen doku örnekleri real-time reverse transcriptase PCR (rtRT-PCR) metodu ile viral nükleik asit yönünden araştırıldı. Yapılan moleküler tarama sonucunda örneklenen balık türlerinden Samsun ilinden alınan barbunya balık türü havuzlarından bir örnek VNNV nükleik asit yönünden pozitif bulundu. Yapılan sekans analizi sonucunda bulunan virusun Akdeniz'de endemik olan RGNNV genotipine ait olduğu belirlenmiştir. Bu tez çalışması sonucunda Türkiye'de yabani hayatta ilk kez Betanodavirus tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Viral Nervous Necrosis (VNN) is an important viral disease causes great losses with epidemics in the world. There is no VNN study on wildlife in the Black Sea in Turkey. For this reason; This study was conducted for VNN viral nucleic acid in 8 fish species naturally caught in 6 provinces in the Central and Eastern Black Sea Region. A total of 1265 fish samples were collected from naturally caught horse mackerel, red mullet, haddock, garfish, anchovy, sea bass, trout and mullet from the provinces of Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon and Rize. The collected fish samples were grouped as 5 fish samples in each pool. Suspensions were prepared from brain and eye tissues of fish, known to have tropism of the virus. Tissue samples obtained from the collected fish were investigated for viral nucleic acid by real-time reverse transcriptase PCR (rtRT-PCR) method. As a result of the molecular scanning, one sample from the red mullet fish species pools from Samsun province was found positive for VNNV nucleic acid. As a result of the sequence analysis, it was determined that the virus found belongs to the RGNNV genotype, which is endemic in the Mediterranean. As a result of this thesis, Betanodavirus was detected for the first time in wild life in Turkey.