Triazol içeren schiff bazlarının antimikrobiyal aktivitelerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial activities of schiff bases containing triazoles
- Tez No: 787975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN DİREKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bakteriler ve parazitler canlılık hayatı boyunca var olmuş mikroorganizmalardır. Mikroorganizmlar yüzyıllardır yaşamlarını devam ettirebilmek için çeşitli dirençler veya mutasyonlara uğramışlardır. Meydana getirdikleri birçok hastalığa karşılık insanlar da hastalıktan kurtulmak için onları yok edecek veya mikroorganizmaların gücünü azaltacak birçok madde ve bileşik oluşturmuşlardır. Bunların bir kısmı antibiyotik, antifungal, antiparaziter ve antiviral etki göstermektedir. Triazol türevi bileşiklerin de oldukça kapsamlı antimikrobiyal etkilerinin varlığı belirtilmiştir. Yeni sentezlenmiş triazol içern Schiff bazı türevlerinin insan sağlığına zarar verebilen, seçilen 16 patojen bakteri ve 1 Leishmania türüne karşı aktiviteleri, mikrodilüsyon broth (alamar mavisi eklenmiş) yöntemi ile değerlendirilmiştir. Deneylerde, in vitro antimikrobiyal özellikleri, Minimum İnhibitör Konsantrasyonu (MİK) değerleri ölçülerek saptanmıştır. Bu çalışmada triazol içeren iki farklı shiff bazının 16 farklı bakteriye ve 1 farklı Leishmania infantum türüne etkileri incelenmiştir. Çalışma yapılırken mikrodilüsyon yöntemi kullanılarak maddelerin mikroorganizmalara karşı duyarlılığı yani MİK değeri saptanmıştır. Çalışma sonuçlarında bulunan in vitro antimikrobiyal aktivite sonuçları karşılaştırıldığında; kullanılan tedavi yöntemlerinde sıklıkla belirlenen, tedavi için kullanılan antimikrobiyallere direnç geliştirmesi, yan etki ve toksisitelerinin ortaya çıkardığı sağlık problemleri sonucunda, güvenilir, toksik etkisi olmayan veya en az olan ve yan etkisi çok düşük yeni veya alternatif antimikrobiyal geliştirmek için yapılan araştırmalara önemli bir yarar sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Bacteria and leishmania are microorganisms that have existed throughout life. They have undergone resistance and mutations many times to exist for centuries. Despite the many diseases that they have caused, human beings have produced a number of compounds that kill them or reduce their effects in order to exist. Some of them are antibiotics, antifungals, antiparasitic and antidepressants. It is known that triazole derivative compounds are known to have broad antimicrobial effects. In this study, the effects of two different Schiff bases containing triazole on 16 different bacteria and 1 different leishmania derivative have been investigated. During the research, the resistance of the substances against microorganisms, that is also known as MIC value, was calculated by using the microdilution method. When the in vitro antimicrobial results in the research results are compared, this study will provide the other researches that develop new or alternative antimicrobials that are reliable, have none or minimal toxic effects and have very low side effects with a great deal of benefit as a result of the developments of resistance to antimicrobials used for treatment and the health problems of caused by side effects of toxicities which are frequently determined in the treatment methods used.