Orta karadeniz bölgesi sığır ve koyunlarında yerli izolat bovıne herpesvırus tip-1 (BHV-1 trsamsun2019/2B) seroprevalansının araştırılması
Investigation of seroprevalance of domestic isolate bovine herpesvirus TYPE-1 (BHV-1 trsamsun2019/2B) in cattle and SHEEP of the central black sea region
- Tez No: 787974
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Viroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
BHV-1 sığırlarda IBR/IPV/IBP olarak bilinen latent seyirli bir enfeksiyon oluşturmaktadır.Virus yalnız solunum sistemi (IBR) ya da genital sistemi (IPV/IBP) enfeksiyonlarına neden olabildiği gibi solunum ve genital sistemde aynı anda enfeksiyon da oluşturabilir. Enfekte olan hayvanlar, virusun latent seyirli bir enfeksiyon oluşturması nedeni ile sürü içinde yayılmanın en önemli kaynağıdır. Bunun sonucu olarak yetiştiriciye et, süt üretimi ve döl verimine etki etmesi nedeni ile büyük eknomik kayıplara neden olmaktadır. Bu çalışmada coğrafik olarak Orta Karadeniz Bölgesinde yer alan 5 ilde bulunan sığır ve koyun işletmelerinde IBR/IPV/IBP enfeksiyonun serolojik varlığının bölgemizde izole edilen yerli BHV-1 suşu (TRSAMSUN2019/2B) kullanılarak araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Sinop, Samsun, Ordu, Amasya ve Tokat illerinden 2018-2020 tarihleri arasında Samsun Veteriner Kontrol Ensititüsü Müdürlüğüne incelenmesi için gönderilen ve daha sonra arşivlenen 1089 adet sığır ve 631 adet koyun kan serumu olmak üzere toplamda 1720 adet kan serumu kullanılmıştır. Bu kan serumları öncelikle her havuzda 10 kan serumu olacak şekilde havuzlar oluşturarak Serum Nötralizasyon testi ile serolojik olarak taranmışdı. Daha sonra antikor pozitif olarak değerlendirilen havuzlar açılarak havuzdaki tüm örneklere tekrar Serum Nötralizasyon testi yapıldı. Yapılan Serum Nötralizasyon testi sonucunda antikor pozitif olarak değerlendirilen örnekler antikor titre değeri SN50 testi yapılarak değerlendirildi ve toplamda 75 adet sığır ve 44 adet koyun kan serumunda antikor varlığı tespit edildi. Çalışmada antikor varlığı pozitif kabul edilen sığır kan serumlarının alınan örneklere oranı %6,9 koyun kan serumlarının alınan örneklere oranı ise %7,0 olarak hesaplandı. Bu yapılan çalışma ile geçmişte bölgede yapılan çalışmalarla günümüzdeki hastalığın durumu karşılaştırmış ve yerli Bovine Herpes Virus Tip-1'in seroprevalansı hakkında bilgi edinilmiştir. Ayrıca sığırlara özgü bir hastalık olmasına rağmen küçük ruminantlarda bu virusun serolojik durumu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
BHV-1 is the causative agent of multiple latent infections in cattle known as Infectious Bovine Rhinotracheitis (IBR), Infectious Pustular Vulvovaginitis (IPV) and Infectious Balanophosthitis(IBP). The virus can only cause respiratory system (IBR) or genital system (IPV/IBP) infections, however, the infection in both systems can be noticed at the same time. Infected animals are the most important source of spreading the disease in the herd due to the latent course of infection for this virus. As a result, it causes great economic losses to the breeders through its effect on meat, milk production and fertility. This study aimed to investigate the serological presence of IBR/IPV/IBP infection in cattle and sheep farms distributed in five provinces geographically located in the Central Black Sea region using the local BHV-1 strain (TRSAMSUN2019/2B) isolated previously in our region. For this purpose, a total of 1720 archived blood serums were used, this including 1089 cattles and 631 sheeps blood serums, which were sent to the Samsun Veterinary Control Institute between the years 2018-2020 from the provinces of Sinop, Samsun, Ordu, Amasya and Tokat for routine examination. These blood serums were first tested serologically with the Serum Neutralization method, through pools formation with 10 blood serums in each pool. Then, the pools evaluated as antibody-positive were opened, and the Serum Neutralization test was performed again on all samples in the pools. As a result of the Serum Neutralization test, the antibody titer value of the samples, which were considered positive, was evaluated by performing the SN50 test, and the presence of antibodies was detected in the blood serum of 75 cattles and 44 sheeps in total. In the study, the ratio of bovine blood serum, which was considered positive for antibody presence, to the samples taken was 6.9%, and the proportion of sheep blood sera to the samples taken was 7.0%. With this study, the status of the current disease was compared with the studies carried out in the region in the past, and information was obtained about the seroprevalence of the local Bovine Herpes Virus Type-1. Despite the nature of BHV-1 as cattle-specific disease, the serological status of this virus has been revealed in small ruminants of this study.