Mecmȗa-i Ebyât ve Şarkı, Gazeliyȃt, İstanbul Üniversitesi, Nadir Eserler Kütüphanesi, Numara: NEKTY 03990 (1b-28a) (İnceleme- MESTAP tablosu- karşılaştırmalı metin)
Mecmȗa-i Ebyât ve Şarkı Gazeliyât, Istanbul University Rare Works Library Number: NEKTY 03990 (lb-28a) (Creview- MESTAP table-comparative text)
  1. Tez No: 787999
  2. Yazar: ASLI KIRATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 507
Özet
Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi NEKTY 03990 numarada kayıtlı olan Mecmȗa-i Ebyȃt ve Şarkı Gazeliyȃt adlı şiir mecmȗasının 1b-28a varakları arasının incelenmesi ve transkripsiyonu yapılmış karşılaştırmalı metin çalışmasından oluşmaktadır. Çalışmada öncelikle mecmȗanın 1b-28a varaklarının tanıtımı yapılmış, ardından da metnin transkripsiyonu yapılarak dîvânlar ya da ilgili akademik çalışmalarla karşılaştırmalı metni oluşturulmuştur. Mevcut farklar ise dipnot alanında gösterilmiştir. Ayrıca, kimliklerini tespit edebildiğimiz şâirlerin kısa biyografilerine yer verilmiştir. 19.yüzyılda derlendiği düşünülen mecmȗa, 82 varaktan oluşmaktadır. Çalışmamızın konusunu oluşturan kısımlarda 15-19. yy arasında yaşamış 135 şâir yer almaktadır. Bu şâirlerin 6 farklı nazım şekliyle kaleme aldığı 1172 şiir bulunmaktadır. Bu şâirler ve şiirlerinde kullandıkları nazım şekilleri ile şiirlerinin bahir ve kalıpları tablolar halinde verilmiştir. Mecmȗanın 28a-55b varakları arasını Sakarya Üniversitesi Eski Türk Edebiyatı yüksek lisans öğrencisi Esma Güngör, 55b-82a varakları arasını ise yine Sakarya Üniversitesi Eski Türk Edebiyatı yüksek lisans öğrencisi Aslı Doğan tarafından çalışılmaktadır. Çalışmada yer alan muhteva tablosu, başta şiir mecmȗaları olmak üzere cönkler de dahil tüm mecmȗaların ayrıntılı tasnifinin yapılmasını amaçlayan Mecmȗaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)'ne uygun olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of texts consisting of text boks that are analyzed and transcribed between 1b -28a leaves of the poetry journal named Mecmȗa-i Ebyȃt and Şarkı, Gazeliyȃt, registered in İstanbul University Rare Works Library T3990. İn the study, firstly, the 1b-28a pages of the journal were introduced and then the transcription. Structural divan sor comparative criteria with the relevant academic examination. Existing differences are in the footnote area. İn addition, short biographies of the poets whose identities we can identify are inclued. The journal compiled in 19. consists of 82 leaves. 15-19 in the work. There are 135 poets who lived between the 19 th century. There are 1172 poems written by these poets in 6 different verse forms. These poets and their poems are given in the tables verse global and the springs and hearts of their poems. The pages 28a-55b of the journal are studied by Sakarya University Old Turkish Literature graduate student Esma Güngör and the pages 55b-82a are studied by Sakarya University Old Turkish Literature graduate student Aslı Doğan. The content table in the study has been prepared in accordance with the Systematic Classification of Journals Project (MESTAP), which aims to implement a detailed classification of all journals including conks, especially poetry journals