Türk sosyal güvenlik hukukunda hizmetlerin birleştirilmesi
Unification of services in Turkish social security law
- Tez No: 788063
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED FATİH UŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Malullük, yaşlılık ve ölüm halleri aktif çalışma hayatından büyük oranda veya tamamen ayrılmayı gerektiren, uzun vadeli olumsuz sonuçlar doğuran fizyolojik risklerdir. Sigortalının bu risklerle karşılaşması halinde hayatının geri kalan kısmını konforlu şekilde dinlenerek geçirmesi ya da ölüm halinde geride kalanların geçim imkânlarını tamamen yitirmemesi bakımından bu riskleri konu alan sigortalardan yararlanmak oldukça önemlidir. Kişiler, hayatlarının ileri dönemlerinde karşılaşacakları bu risklere karşı sosyal güvenceye sahip olmak için hayatlarının uzun bir dönemini çeşitli işlerde çalışarak geçirirler. Sigortalı; bir dönem iş sözleşmesiyle, bir dönem bağımsız çalışan olarak, bir başka dönem ise kamu görevlisi olarak çalışmış olabilir. Hizmetlerin birleştirilmesi; uzun vadeli sigortalar olan yaşlılık, malullük ve ölüm sigortalarından sağlanan edimlere hak kazanma bakımından sonuç doğurmaktadır. Farklı sigortalılık statülerine göre ödenen sigorta primleri, uzun vadeli sigorta kollarından sağlanan edimlerden faydalanabilmek bakımından tek başına yeterli olmadığında, birleştirilerek tek bir statüde çalışılmış gibi toplam süre üzerinden değerlendirme yapılır. Yurt içi hizmetlerinin yanı sıra yabancı ülkelerde geçen yurt dışı hizmet sürelerinin birleştirilmesi de tüm Türk vatandaşlarının sosyal güvenceye kavuşması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Disability, old age and death are physiological risks that require a large or complete separation from active work life, which have long-term negative consequences. In case the insured person encounters these risks, it is very important to benefit from the insurances related to these risks in order to spend the rest of his life resting comfortably or not to completely lose the livelihood opportunities of those left behind in case of death. People spend a long period of their lives working in various jobs in order to have social security against these risks that they will face in the later stages of their lives. A person may have worked with an employment contract for one term, as an independent employee for one term, and as a public servant for another term. The unification of services has consequences in terms of entitlement to the services provided from old age, disability and death insurances, which are long-term insurances. When the premiums paid according to different insurance statuses are not sufficient on their own to benefit from the activities provided by long-term insurance, an assessment is made over the total period as if they were worked in a single status by combining them. In addition to domestic services, combining the periods of foreign service spent in foreign countries is also important for all Turkish citizens to achieve social security.