Covıd-19 döneminde ebelerin mesleki aidiyet ve kaygı durumlarının incelenmesi
The examination of professional commitment and anxiety status of midwives in the covid-19 epidemic period
- Tez No: 788074
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER DOLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışma, COVID-19 döneminde ebelerde mesleki aidiyet ile kaygı durumunun incelenmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Tanımlayıcı-ilişki arayıcı nitelikte olan bu araştırmanın verileri Eylül 2021-Ekim 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Veriler online olarak ve Kişisel Tanıtım Formu, Ebelik Aidiyet Ölçeği ile Koronavirüs Kaygı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın evrenini pandemi döneminde İstanbul ilinde; kamu hastanelerinde bulunan doğumhanelerde, kliniklerde, yoğun bakımlarda, polikliniklerde ve aile sağlığı merkezlerinde aktif olarak çalışan 283 ebe oluşturmaktadır. Bulgular: Ebelik aidiyet düzeyinin yaş grubuna göre 30-35 yaş aralığında olanların 18-23 ve 24-29 yaş grubuna, doğumhanede çalışanların yoğun bakımda çalışanlara göre, 6-10 yıl birimde çalışma süresine sahip olanların 1 yıldan az ve 10 yıl ve üzeri çalışma süresine sahip olanlara ve mesleğinden memnun olanların ebelik aidiyeti düzeylerinin, mesleğinden memnun olmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ebelik aidiyet düzeyi ile eğitim durumu, medeni durum, çocuk sahipliği, meslekte çalışma süresi, mesleki derneklere üyelik durumu, pandemi sürecinde COVID-19'a yakalanma durumu ve COVID-19'dan korunmaya alakalı eğitim alma durumu arasında istatistiksel olarak herhangi bir ilişki tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to deal with vocational training and care in midwives during the COVID-19 period. Material and Method: The data of this descriptive-relation-seeking study were collected between September 2021 and October 2022. Data were collected online and using the Personal Identification Form, the Midwifery Affiliation Scale, and the Coronavirus Anxiety Scale. The universe of the research is in the province of Istanbul during the pandemic period; consists of 283 midwives actively working in delivery rooms, clinics, intensive care units, polyclinics and family health centers in public hospitals. Results: According to the age group of the midwifery belonging level, those who are between the ages of 30-35, those who are between the ages of 18-23 and 24-29, those who work in the delivery room compared to those who work in the intensive care unit, those who have worked in the unit for 6-10 years, those who have worked less than 1 year and 10 years or more. and midwifery belonging levels of those who are satisfied with their profession were found to be statistically significantly higher than those who are not satisfied with their profession. No statistically significant relationship was found between the level of belonging to midwifery and education status, marital status, having children, working time in the profession, membership in professional associations, catching COVID-19 during the pandemic process, and receiving education related to protection from COVID-19. (p>0.05).