Yaşlı bireylerin COVID-19 salgını kontrol algısı ve sağlık anksiyetesi düzeylerinin belirlenmesi
Determining the perception of control and health anxiety levels of the COVID-19 epidemic of elderly individual
  1. Tez No: 788073
  2. Yazar: YASİN METEHAN ULUBINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİLE BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Covid-19 salgınından en çok etkilenen grupların başında yer alan yaşlı bireyler, biyo- psiko-sosyal kırılganlıkları nedeniyle daha savunmasız olup hastalığa ve alınan önlemlere uyumlarında önemli sorunlar yaşanabilmektedir. Bu çalışma yaşlı bireylerin Covid-19 salgını kontrol algısı ve sağlık anksiyetesi düzeylerinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Keçiören İlçesinde ikamet eden 65 yaş ve üstü bireyler oluşturmuş, 382 kişi örnekleme dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında sosyo- demografik bilgi formu, Covid-19 Kontrolü Algısı Ölçeği ve Sağlık Anksiyetesi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplarda t-testi, ANOVA testi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 68,07'dir. Yaşlı bireylerin sağlık anksiyetesi düzeyleri 20,60±12,62, Covid-19 salgını kontrol algısı düzeyleri 36,26±8,81'dir.
Özet (Çeviri)
Elderly individuals, who are among the groups most affected by the Covid-19 pandemic, face significant problems in terms of compliance with the disease and the measures taken due to their bio-psycho-social vulnerabilities. This study was of a descriptive type aimed at determining the Covid-19 control perception and health anxiety levels of elderly individuals. The study population consisted of individuals aged 65 and over living in Keçiören District and 382 people were included in the sampling. For data collection, a socio-demographic information form, the Covid-19 Control Perception Scale, and the Health Anxiety Scale were used. Independent samples t-test, ANOVA test were used for data evaluation. The mean age of the individuals participating in the study was 68.07. The health anxiety levels of the elderly individuals were 20.60 ± 12.62, and the Covid-19 control perception levels were 36.26 ± 8.81.