Diş hekimlerinin oral kanser farkındalık ve bilgi düzeylerinin ölçülmesi
- Tez No: 788081
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KIYMET AKAL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Amaç: Oral kanser insidansının gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere çoğu ülkede zaman içinde artış gösterdiği göz önüne alındığında, diş hekimlerinin oral kanserlerle ilgili farkındalıkları, bilgi düzeyleri, oral kansere olan yaklaşımları gözlemlenmeli ve konunun sürekli güncel tutulması, konuyla ilgili eğitimlerin daha da artırılması gerekmektedir. Gereç ve Yöntem: 516 gönüllü ile yapılan 36 soruluk bu anket çalışmasında anketler her bir kişiye elden dağıtılmıştır. Bu çalışmada katılımcıların demografik bilgileri, oral kanser muayenesi ve oral kansere yaklaşımları, oral kanserlerin görünümleri, etiyolojileri, epidemiyolojileri ile ilgili bilgileri, oral kanserlerle ilgili aldıkları eğitimleri, hastaları konu ile ilgili bilgilendirip bilgilendirmedikleri sorgulanmıştır. Çalışmada betimsel istatistikler, frekans tabloları analizi, çapraz tablolar, kontenjans tabloları, istatistiksel veri görselleştirme teknikleri kullanılmıştır. İlgili analizler için G-Power 3.1 programında örneklem büyüklüğü çalışması yapılmıştır. %5 hata, %95 anlamlılık düzeyinde karşılaştırma tabloları için örneklem büyüklüğü 495 olarak elde edilmiştir.Bulgular: Genel olarak oral kanserlerle ilgili yeterli eğitim aldığını düşünenlerin oranı düşük düzeylerde (%47.7) olmasına rağmen, mezuniyetten sonra bilgilerini güncellediğini belirtenlerin oranı da çok düşük düzeylerdedir (%38.6). Fakat konuyla ilgili bilgilenmek isteyenlerin oranı yüksek düzeylerdedir (%93.2). Katılımcılar oral kanserler ve oral kanserlerin ağızda verdikleri görüntülerle ilgili bilgi sahibi olduklarını belirtmekte, erken teşhisin yaşam kalitesi ve yaşam süresini arttırdığı konusunda yüksek bir farkındalık göstermekte; ancak muayene konusunda yetersiz (tüm katılımcıların sadece %28.6'sı rutin olarak oral kanser muayenesi yaptığını belirtmiştir), oral kanserleri tanıyabilme veya oral kanserlerle ilgili herhangi bir girişimde bulunma konusunda kendilerine güvenmedikleri görülmektedir.(Oral kanserleri görünce tanıyabildiğini belirtenler, en yüksekortalama (5 / 3.72) ile oral diyagnoz ve radyoloji uzmanları olmuştur. Yine tüm katılımcıların %7.9'u biyopsi aldığını belirtirken, %42.6 ile çene cerrahları en yüksek oranda biyopsi aldığını belirten hekimler olmuştur.) Bunun yerine hastaları sevk ettiklerini belirtirken; yarısı hastayı ağız, diş ve çene cerrahına sevk etmektedir. Oral kanserlerin etiyolojileri ile ilgili sorulara verdikleri cevaplardan kısmen yeterli bilgilere sahip oldukları görülürken, epidemiyoloji ile ilgili sorulara verdikleri cevaplardan bilgilerinin yetersiz olduğu görülmektedir.Sonuç: Artan oral kanser vakaları, hem toplumun hem de hekimlerin oral kanserlerin erken teşhisi konusunda yeterli bilgi ve farkındalığa sahip olmadığını veya oral kanser muayenesini yeteri kadar önemsemediği bu yüzden yüzeyde ve son derece 125kolay saptanabilen lezyonların bile göz ardı edilebildiğini, özellikle prekanseröz lezyonlar konusunda farkındalık ve bilgi düzeylerinin düşük seviyelerde olduğunu göstermektedir. Bu durumun düzeltilebilmesi için fakültelerde öğretim üyelerinin, fakülte dışında kendi çalıştıkları kamu kuruluşlarında pratisyen hekimleri bilgilendirebilecek konumdaki insanların kesinlikle daha çok çaba göstermeleri gerektiğini, yine hekimlerin meslek içi seminerlerle karşılıklı bilgi alışverişi içerisinde olmaları gerektiğini düşünmekteyiz. Bu çalışma ile konuyla ilgili eksikliklere dikkat çekmiş, bundan sonraki bilinçlendirme hareketlerine ve eğitime katkı sağlamış bulunmaktayız. Bu çalışmanın sonuçları, farkındalık ve bilgi düzeylerinin daha çok artması gerektiğini ve bu durumda en büyük görevin akademisyenlere düştüğünü göstermektedir. Oral kanser dinamik bir konu olduğundan, Dünya Sağlık Örgütünün konuyla ilgili yaklaşımları sürekli değişmekte, yeni öneriler olabilmekte, erken tanı için yeni teknolojik gelişmeler kaydedilmekte olduğundan bu bilgiler sürekli güncellenerek, eğitimlerin dinamik bir şekilde sürmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Considering that the incidence of oral cancer has increased over time in many countries, especially in developing countries, dentists' awareness of oral cancers, their level of knowledge, their approach to oral cancer should be observed and the issue should be kept up-to-date and training on the subject should be increased.Materials and Methods: In this 36-question survey study conducted with 516 volunteers, the questionnaires were hand-delivered to each person. In this study, demographic information of the participants, oral cancer examination and approaches to oral cancer, information about the appearance, etiology and epidemiology of oral cancers, the training they received about oral cancers, and whether they informed the patients about the subject were questioned. In the study, descriptive statistics, frequency table analysis, cross tables, contingency tables, statistical data visualization techniques were used. A sample size study was conducted in the G-Power 3.1 program for the relevant analysis. The sample size was obtained as 495 for the comparison tables at the 5% error and 95% significance level.Results: Although the rate of those who think that they havereceived adequate training on oral cancers in general is low (%47.7), the rate of those who state that they update their knowledge after graduation is also very low (%38.6). However, the rate of those who want to be informed about the subject is high (%93.2). Participants state that they are knowledgeable about oral cancers and the images that oral cancers give in the mouth, and show a high level of awareness that early diagnosis increases their quality of life and life span; however, it is seen that they are insufficient in examination (only 28.6% of all participants stated that they routinely perform oral cancer examination) and do not trust themselves in recognizing oral cancers or taking any initiatives related to oral cancers. (Those who stated that they could recognize oral cancers when they saw it were the specialists in oral diagnosis and radiology with the highest mean (5/3.72). Again, 7.9% of all participants stated that they took biopsy, with 42.6%, maxillofacial surgeons were the physicians who stated that they took biopsy at the highest rate. )While stating that they refer patients instead; half refer the patient to an oral, dental and maxillofacial surgeon. While it is seen that they have partially sufficient information from the answers to the questions about the etiology of oral cancers, it is seen that their knowledge is insufficient from the answers to the questions about the epidemiology.Conclusion: Increasing cases of oral cancer indicate that both the society and the physicians do not have sufficient knowledge and awareness about the early diagnosis of oral cancers or do not pay enough attention to the oral cancer examination, so even superficial and easily detectable lesions can be ignored, especially awareness and awareness about precancerous lesions. indicates low level of knowledge. In order to 127rectify this situation, we think that faculty members in faculties and people who are in a position to inform general practitioners in public institutions outside the faculties should definitely make more efforts, and that physicians should exchange information with in-service seminars. With this study, we drew attention to the deficiencies related to the subject and contributed to the next awareness movements and education. The results of this study show that awareness and knowledge levels should increase more and in this case, the biggest task falls to academics. Since oral cancer is a dynamic subject, World Health Organization's approaches to the subject are constantly changing, new suggestions can be made, new technological developments are being recorded for early diagnosis, this information should be constantly updated and trainings should continue in a dynamic way.