Ekonomik kompleksitenin ekonomik büyümeye etkisi: OECD ülkeleri için panel koentegrasyon analizi
Economic complexity impact on economic growth: Panel cointegration analysis for OECD countries
  1. Tez No: 788146
  2. Yazar: SENA GEDİZLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Son yıllarda Hausmann ve Hidalgo (2009) tarafından geliştirilen ve istikrarlı bir ekonomik büyümenin yaratılması anlamında kulanılan ekonomik kompleksite, literatüre yeni bir katkı sunmuştur. Kavram, ülkelerin hem gelir hem de büyüme farklılıklarını açıklamada yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada, ekonomik kompleksite endeksini kullaranak OECD ülkelerinde 1995-2019 yılları arasında ekonomik kompleksite ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki analiz edilmektedir. Çalışmada ekonomik kompleksite ve ekonomik büyüme ilişkisi panel eşbütünleşme testi ile analiz edilmektedir. Bu kapsamda ilk önce yatay kesit bağımlılığı ve homojenite testi yapılmaktadır. Çıkan sonuçlara göre birim kök testi ve ardından panel eşbütünleşme testi uygulanıp, veriler arası eşbütünleşme ilişkisi olup olmadığına bakılmaktadır. Son olarak ise uzun dönemli katsayı testi uygulanmaktadır. Çalışmada kullanılan veri ve yöntemler yardımıyla, ekonomik kompleksite ve ekonomik büyüme arasında ilişki olup olmadığını araştırmak için yapılan analizle literatüre çeşitli biçimlerde katkıda bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the economic complexity developed by Hausmann and Hidalgo (2009) and used to create a stable economic growth has made a new contribution to literature. The concept helps to explain both income and growth differences of countries. In this study, the relationship between economic complexity and economic growth between 1995-2019 in OECD countries is analyzed by using the economic complexity index. In this study, the relationship between economic complexity and economic growth is analyzed by panel co-integration test. In this context, first of all, cross-sectional dependence and homogeneity test are performed. According to the results, the unit root test and then the panel cointegration test are applied and it is checked whether there is a co-integration relationship between the datas. Finally, a long-term coefficient test is applied. With the help of the datas and methods used in the study, the literature contributes in various forms through analysis to investigate whether there is a relationship between economic complexity and economic growth.