Pes planusu olan bireylerde ayak ve ayak bileği stabilizasyon eğitiminin fonksiyonel durum ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Analyzing the effects of foot and ankle stabilization training on functional status and health-related quality of life in subjects with pes planus
- Tez No: 788217
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmada pes planusu olan bireylerde ayak ve ayak bileği stabilizasyon eğitiminin fonksiyonel durum ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesi üzerine etkileri araştırıldı. Çalışmaya 22 erkek, 28 kadın olmak üzere toplam 50 pes planusu olan birey dahil edildi. Bireylerin yaş ortalaması 31,4±9,59 idi. Ayak pronasyonu '' naviküler yükseklik (NY) '', ''naviküler düşme testi (NDT) '' ve ''ayak postür indeksi (APİ)'' ile değerlendirildi. Egzersiz programından önce ve sonra her iki ayağa yönelik fizyoterapi ölçümleri (manuel kas testi, kısalık testi, eklem hareket açıklığı ölçümü) ve ağrı değerlendirmesi yapıldı. Yürüme hızı ''10 metre yürüme testi (10 MYT)'', enerji tüketimi ''fizyolojik harcama indeksi (FHI) '', ayak ile ilgili yaşam kalitesi ''Nottingham Sağlık Profili (NSP)'' ve ayak fonksiyonu ''Ayak Fonksiyon İndeksi (AFI) '' ile değerlendirildi. Egzersiz programı öncesi bireylere“ ayak kısaltma egzersizi (AKE) ”öğretildi. Bireyler, AKE' yi 6 hafta boyunca, haftada 5 kez, günde 2 kez, 10 tekrar yaptı. Haftada 1 kez egzersizler fizyoterapist eşliğinde yapıldı. 3. haftadan itibaren, bireyler AKE' yi yürüyüş sırasında da yaptılar.
Özet (Çeviri)
In the study, the effects of foot and ankle stabilization training on functional status and foot related quality of life was investigated. 50 subjects, 22 male and 28 female with pes planus was included in the study. The mean age of the subjects was 31,4±9,59. Foot pronation was evaluated by navicular height,“ navicular drop test (NDT*) ”and foot posture index. Physiotherapy evaluations (manual muscle strength test, muscle shortness test, evaluation of joint range of motion), assessment of pain were carried out for both feet before and after the exercise programme. Walking speed was evaluated by '' 10 meter walk test (10 MWT) '', energy consumption was evaluated by '' Physiological Cost Index (PCI) '', foot related quality of life was evaluated by '' Nottingham Health Profile (NHP) '' and foot function was evaluated by ''Foot Function Index''. Before the exercise programme, individuals were instructed for“ short foot exercise (SFE)”. The subjects performed SFE for 6 weeks, 5 days a week, twice a day and 10 repetitions. Once a week, the exercises were performed accompanied by the physiotherapist. From the third week, participants practised SFE while walking.