Covıd-19 pandemisinin normalleşme döneminde Türkiye'de çalışan çocuk diş hekimlerinin klinik davranışlarının araştırılması
Investigation of the clinical behaviors of pediatric dentists working in Turkey during the normalization period of the covid-19 pandemic
- Tez No: 788284
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN CANER TÜMEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Çalışmamızda COVID-19 pandemisinin yeni normalleşme dönemi ile birlikte çocuk diş hekimlerinin klinik tutum ve davranışlarının araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmamız Türkiye'de çalışan çocuk diş hekimliği uzmanları ve bu bölümde uzmanlık eğitimi almakta olan katılımcılar arasında anket olarak düzenlendi. Beklenen ön şartın, testin tamamının eksiksiz cevaplandırılması olan çalışmamıza çevrimiçi ortamda toplamda 256 kişi katılım göstermiştir. Bulgular: Çocuk diş hekimleri ve yardımcı personellerinin kişisel koruyucu ekipman kullanımına dikkat ettikleri ve hasta bakılan ortamda gerekli önlemleri aldıkları görüldü. Cinsiyete göre kadınlarda ve 30 yaş altında olan çocuk diş hekimlerinde kaygı düzeylerinin azaldığı gözlemlendi. Daha az aerosol üretiminin olduğu tedavi yöntemlerinden olan ART uygulamasının çocuk diş hekimlerince daha çok tercih edildiği özellikle üniversite ve devlet hastanelerinde daha çok uygulandığı görüldü. Sonuç: Çocuk diş hekimliği ile birlikte diğer uzmanlık dalları ve pratisyen diş hekimlerinin bu süreçteki klinik tutum ve davranışlarının araştırıldığı, daha geniş katılımcı popülasyonların olduğu çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it is aimed to investigate the clinical attitudes and behaviors of pediatric dentists with the new normalization period of the COVID-19 pandemic. Materials and Methods: Our study was organized as a questionnaire between pediatric dentistry specialists working in Turkey and the participants receiving specialization training in this department. A total of 256 people participated in our study, in which the expected prerequisite was to complete the entire test. Results: It was observed that pediatric dentists and their assistant staff paid attention to the use of personal protective equipment and took the necessary precautions in the patient's environment. It was observed that anxiety levels decreased in women and pediatric dentists under the age of 30 according to gender.It was observed that ART, which is one of the treatment methods with less aerosol production, is preferred more by pediatric dentists, especially in university and state hospitals. Conclusion: There is a need for studies with larger participant populations, investigating the clinical attitudes and behaviors of pediatric dentistry, other specialties and general practitioners in this process.