Assessment of nurses' skills regarding the care of eclamptic women in Babylon city/Iraq
Irak Babil şehrinde eklamptik kadınların bakımına ilişkin hemşirelerin becerilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 788285
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ARSLAN GÜRCÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Eklampsi, preeklampsi tanısı olan gebe veya doğum sonrası bir kadında konvülsiyonların gelişmesidir. Çalışma, hemşirelerin eklamptik bir kadının bakımındaki becerilerini değerlendirmeyi ve hemşirelerin eklamptik kadınların bakımındaki becerileri ile yaş, cinsiyet, yerleşim yeri, eğitim düzeyi, iş yeri ve deneyim yılı gibi demografik veriler arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Tanımlayıcı tipteki çalışma, Irak'ın Babil şehrinde Irak Babil Doğum ve Çocuk Hastanesi ve İmam El Sadık Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Örneklem hesaplanmasında G Power Analizi kullanılmış ve çalışmanın örneklemini hastanede çalışan 200 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu ve 'Hemşirelerin Eklemsiye İlişkin Becerilerini Değerlendirme Ölçeği' kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Eclampsia is the development of convulsions in a pregnant or postpartum woman diagnosed with preeclampsia. The study aims to assess nurses' skills in the care of an eclamptic woman and find out the relationship between nurses' skills regarding the care of eclamptic women and demographic data such as age, resident, education level, place of work, and year of experience. A descriptive study was conducted in Babylon city among 200 nurses working in (Babel Maternity and Children Hospital and Imam Al-Sadiq Hospital in Babylon city/Iraq), and they were selected using G Power Analysis. Introductory Information Form and 'Evaluation of Nurses' Skills regarding Eclampsia Scale' were used to collect data. The mean score of immediate management of eclampsia was 47.81±5.51, monitoring women with eclampsia – Hourly score was 25.84±3.54, and the overall skills score was 73.65±8.12.