Süleler köyü 65 yaş ve üstü grupta işitme kaybının sıklığı
Frequency of hearing loss in suleler village 65 years old and over
  1. Tez No: 788291
  2. Yazar: REYHAN MAÇKAYA ŞAHUTOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. RENGİN ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma Ankara ili Kızılcahamam ilçesi Süleler Köyü'nde 65 yaş üstü yaşlı grupta işitme kaybı sıklığının saptanması amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın kısa dönemdeki amacı 65 yaş üstü kişilerin nedenlerine göre işitme kaybı sıklığını saptamaktır. Uzun dönemdeki amaç işitme kaybı saptanan kişiler ile ilgili kurumları bilgilendirmek ve erken tanı ile rehabilitasyon desteği sağlamaktır. Çalışmanın verileri4 Aralık 2021-27 Şubat 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Katılımcıların genel bilgileri sosyodemografik form aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcılarda işitme kaybını tespit etmek amacıyla diyapozon ile Weber ve Rinne testleri, saf ses ortalamaları için Saf ses tarama odyometresi kullanılmıştır. Çalışmaya 28 kadın ve 22 erkek olmak üzere toplam 50 kişi katılmıştır. Katılımcıların en düşük yaş değeri 65, en yüksek yaş değeri 88 ve ortalama yaş 73,88±6,65 olarak bulunmuştur. Kadın ve erkeklerin sağ kulak saf ses ortalamaları ve sol kulak saf ses ortalamaları arasında istatistiki olarak anlamlı bir farklılık yoktur. Katılımcıların sağ kulak için işitme kaybı sınıflandırması incelendiğinde, normal işitmeye sahip 13 kişi (%26), çok hafif derecede işitme kaybı olan 17 kişi (%34), hafif derecede işitme kaybı olan 11 kişi (%22), orta derece işitme kaybı bulunan 5 kişi (%10) ve ileri derece işitme kaybı olan 4 kişi (%8) olduğu bulunmuştur. Katılımcıların sol kulak için işitme kaybı sınıflandırması incelendiğinde, normal işitmeye sahip 17 kişi (%34), çok hafif derecede işitme kaybı olan 18 kişi (%36), hafif derecede işitme kaybı olan 7 kişi (%14), orta derece işitme kaybı bulunan 8 kişi (%16) olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the frequency of hearing loss in the elderly group over 65 years old in Süleler Village of Ankara.The short-term aim of the study is to determine the frequency of hearing loss according to the causes of people over 65 years of age.The longterm aim is to inform the relevant institutions about people with hearing loss and to provide early diagnosis and rehabilitation support. The study was carried out between 4 December 2021 and 27 February 2022. General information of the participants was collected through the sociodemographic form. In order to detect hearing loss in the participants, tuning fork and Weber and Rinne tests were used, and pure tone scanning audiometry was used for pure tone averages.A total of 50 people, 28 women and 22 men, participated in the study. The lowest age value of the participants was 65, the highest age was 88, and the mean age was 73.88±6,65. There is no statistically significant difference between right ear pure tone averages and left ear pure tone averages of men and women. When the right ear hearing loss classification of the participants is examined, 13 people with normal hearing (26%), 17 with very mild hearing loss (34%), 11 with mild hearing loss (22%), 5 with moderate hearing loss (10%), and 4 with moderate hearing loss. When the hearing loss classification of the participants for the left ear was examined, 17 people (34%) with normal hearing, 18 people with very mild hearing loss (36%), 7 people with mild hearing loss (14%), 8 people with moderate hearing loss (16%) was found.