Gebelerin folik asit kullanımı hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 788292
  2. Yazar: SHUKRAN ALI HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE BANU ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı, gebelerin folik asit kullanımı hakkındaki bilgi düzeylerini değerlendirmektir. Bu araştırma tanımlayıcı tiptedir. Araştırma Nasiriyah'da bulunan Bint Al-Huda Eğitim Hastanesi'de 1 Mayıs 2022-1 Eylül 2022 tarihleri arasında 150 gebe ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, sosyo demografik veriler, gebelerin üreme özellikleri ve folik asit kullanımı hakkında bilgi düzeylerini içeren 3 bölümden oluşan anket formu kullanılarak toplanmıştır. Anket, gebe kadınlarla yüz yüze araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Araştırmada gebelerin %36'sının ilkokul mezunu, %80,7'sinin ev hanımı, %54,7'sinin gelir düzeyi orta seviyede, %73,3'ünün kentsel bölgede ikamet ettiği, %52'sinin primipar, %27,3'ünün gebelik döneminde 4 ve üzerinde hastane ziyareti olduğu belirlenmiştir. Kadınların %86'sı gebelik dönemi takiplerini sağlık ocağında yaptırmışlardır. Gebelerin %80,7'si önceki gebeliklerinde folik asit kullandığını ifade etmiştir. Gebelerin folik asit kullanımı hakkında bilgi kaynakları incelendiğinde %80'inin doktordan bilgi aldığı bulunurken %62,7'sinin folik asit içeren besin kaynakları hakkında bilgisi olmadığı görülmüştür. Ayrıca gebelerin folik asit kullanımı hakkındaki bilgi düzeyinin eğitim düzeyi, eş eğitim düzeyi, çocuk sayısı, meslek, eşin mesleği, gelir durumu, ikamet yeri, hastane ziyaret sayısı, obstetrik zorluklarla karşılaşma durumu, gravida, parite, kürtaj sayısı, evlilik yaşı, gebelik sayısına göre farklı olup olmadığı incelenmiştir. Kendisi ve eşleri memur ve yüksek öğretim mezunu olan, aylık geliri yeterli olan, evlilik yaşı 20 üstü olan gebelerin folik asit kullanımı hakkında bilgi düzeylerinin diğerlerine göre yüksek olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, gebelerin folik asit kullanımı hakkındaki bilgi düzeyinin yaş, çocuk sayısı, obstetrik zorluklar, gravida, parite, kürtaj sayısı ve mevcut gebelik değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak araştırma bulgularına göre gebelerin folik asit kullanımı hakkında bilgiye sahip oldukları ve gerekli bilgiye daha çok doktorlardan ulaştıkları bulunmuştur. Bu sonuçlara göre, hemşirelerin prenatal dönemde gebelerin folik asit kullanımına ilişkin bilgi düzeylerini geliştirmeye yönelik kapsamlı eğitim ve danışmanlık programları geliştirmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the level of knowledge of pregnant women about folic acid use. This research is of a descriptive type. The research was conducted with 150 pregnant women between ‎‏1‏‎ May 2022-‎‏1 September 2022 ‎at the Bint Al-Huda Training Hospital in Nasiriyah. The study data were collected using a questionnaire consisting of 3 parts, including socio-demographic data, reproductive characteristics of pregnant women and their knowledge about folic acid use. The survey was conducted face-to-face with pregnant women by the researcher. In the study, 36% of the pregnant women are primary school graduates, 80.7% are housewives, 54.7% have a medium income level, 73.3% reside in the urban area, and 52% are primiparous. It was determined that 27.3 of them had 4 or more hospital visits during pregnancy. 86% of the women had their pregnancy follow-up done in the health centre. 80.7% of the pregnant women said they used folic acid in their previous pregnancies. When the sources of information about the use of folic acid by pregnant women were examined, it was seen that 80% of them got information from the doctor. In comparison, 62.7% had no information about the food sources containing folic acid. In addition, the level of knowledge of pregnant women about folic acid use, education level, spouse education level, number of children, occupation, spouse's occupation, income status, place of residence, number of hospital visits, encountering obstetric difficulties, gravida, parity, number of abortions, age of marriage. It was examined whether it differed according to the number of pregnancies. ‎It has been found that the level of knowledge about folic acid use of pregnant women whose spouses and civil servants are graduates of higher education, who have sufficient monthly income, and whose marriage age is over 20 is higher than the others. However, it was determined that the knowledge level of pregnant women about folic acid use did not differ significantly according to age, number of children, obstetric difficulties, gravida, parity, number of abortions and current pregnancy variables. As a result, the research findings found that pregnant women had information about the use of folic acid, and they obtained the necessary information mostly from doctors. According to these results, it is recommended that nurses develop comprehensive training and counselling programs to improve the knowledge level of pregnant women about folic acid use in the prenatal period.