Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının mesleki yeterlik algıları ile teknoloji okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between professional competency perception and technological literacy levels of social studies teacher candidates
  1. Tez No: 788324
  2. Yazar: BÜŞRA SARIGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın temel amacını, geleceğin vatandaşlarını teknoloji çağına uygun yeterliklere sahip bilgiye ulaşabilen ve ulaştığı bilginin doğruluğunu idrak edebilen bilgiyi kullanırken de etik kurallar çerçevesinde kullanan etkin vatandaşlar yetiştirmek hedefinde olan sosyal bilgiler öğretmen adaylarının mesleki yeterlik algıları ile teknolojik okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi oluşturmaktadır. Bu araştırma ile sosyal bilgiler öğretmen adaylarının teknolojik okuryazarlık düzeylerini ve mesleki yeterlik algılarını tespit etmek ve bu yeterlilikler ile öğretmen adaylarının demografik özellikleri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın vren ve örneklemini Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Aksaray Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı, Sosyal Bilgiler Eğitimi programında 2021-2022 eğitim- öğretim yılında öğrenim görmekte olan farklı sınıf düzeylerindeki 378 sosyal bilgiler öğretmen adayı oluşturmaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılarak yapılan bu çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, Yiğit (2021) tarafından geliştirilen“Teknoloji Okuryazarlık Ölçeği”ile Yengin Sarpkaya ve Altun (2021) tarafından geliştirilen“Öğretmen Adayları Meslek Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcıların Teknoloji Okuryazarlık Ölçeği ile Öğretmen adayları Meslek Yeterlik Ölçeğinden aldıkları puanlar üniversite, cinsiyet, sınıf düzeyi, sürekli internet bağlantısına sahip olma durumu, öğretmenlik mesleğini sevme durumu, göre farklılaşma durumu ilişkisiz örneklemler için T-Testi (Independent Samples T- Test) ve One Way Anova ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda cinsiyet ve öğretmenlik mesleğini sevme değişkenleri ile Öğretmen Adayları Mesleki Yeterlik ölçeğinden elde edilen toplam puanlarda istatistiksel açıdan anlamlı fark tespit edilirken; üniversite, sınıf düzeyi ve sürekli internet bağlantısına sahip olma değişkenlerinde istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmamıştır. Teknoloji Okuryazarlık ölçeğinden elde edilen toplam puanlarda ise üniversite, sınıf düzeyi, sürekli internet bağlantısına sahip olma değişkenlerine göre anlamlı farklılık tespit edilirken; cinsiyet ve öğretmenlik mesleğini sevme değişkenlerine göre anlamlı farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the relationship between the sense of Professional competence and technologic literacy level of social studies teacher candidates who intended to raise effective citizens who are capable of reaching information that has capacity for technological era, comprehensive accuracy of the information and use this information within the frame of codes of conduct. In this study, it is aimed to determine the level of technological literacy and perceptions of Professional competency of social studies teacher candidates and to analyze the relationship between these competences and candidates' demographic information. The research's working group is cconsisted of 378 Social Studies Teacher Candidates who are from different class levels and study in Faculty of Education, The Department of Turkish and Social Sciences Education, Program of Social Studies Education in 2021-2022 academic year. University of Nigde Omer Halisdemir, Nevsehir Haci Bektas Veli University and Aksaray University are included in this research. In the mentioned research, which is formed by using relational model as research method, demographic information form by the researcher of this study,“Technological Liteeacy Scale”by Yigit(2021) and“Teacher Candidates' Professional Competency Scale”by Yengin Sarpkaya, Altun(2021) are utilised. Participants' scores of“Technological Liteeacy Scale”and“Teacher Candidates' Professional Competency Scale”are attempted to reveal with Independent Samples T-test and One Way Anova according to university, gender, class level, having constant internet connection, liking teaching profession. As a result of this study, while it was determined a meaningful difference statistically in total scores gathered from“Teacher Candidates' Professional Competency Scale”with the variables of gender and liking teaching profession; it was not discovered a meaningful difference in the variables of university, class level, having constant internet connection. Moreover, while there was finded a meaningful difference in the total scores gathered from“Technological Liteeacy Scale”according to the variables of university, class level and having constant internet connection; there was not a meaningful significance according to gender and liking teaching profession.