Ateşli silahların test atışlarının otomatik sayımı ve veri tabanına kaydedilmesi
Automatic counting and storing of test shoots of fireworks to the database
  1. Tez No: 788347
  2. Yazar: MELİKE KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ateşli silah testinin manuel yapılması ve insan kaynaklı veri tutulması istenmeyen geri dönüşlere neden olmaktadır. Test atışlarının yapılması, atış yapılan silahlara ait seri numaralarının ve test atış sayılarının kayıtları manuel yapılmaktadır. Bu sebeple kayıtlarda hatalar meydana gelebilmekte, anlık kontroller gerçekleştirilememekte, raporlama işlemleri çok uzun sürmektedir. Ayrıca tutulan kayıtların ve oluşturulan raporların güvenilirliği test edilememekte ve güvenirlik noktasında sayısal bir değer oluşturulamamaktadır. Bu da müşteri kuruluşlara kalite kontrol dokümanların sunulmasında ve üretim hatası nedeniyle ürün iadelerinin oluşmasında olumsuzluk yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu sistemde günümüz teknolojileri kullanılarak test atışı yapılan silahın seri numarası ile atış sayısının tespitinin sensör vasıtasıyla yapılıp bilgisayar yazılımı ve PLC kodlamasıyla server üzerinde oluşturulan veri tabanına verilerin anlık olarak alınması ve raporlanmasını gerçekleştirilmiştir. Atış odasına kurulan test sistemi sayesinde dikkatsizlik veya insan kaynaklı hataların önüne %95 oranında geçilmiştir ve bu sayede ürün güvenilirliği, müşteri şikâyetleri vb. durumların önüne geçilmiştir. Verilerin anlık olarak izlenebilirliği ve kayıt altında tutulması, olası durumlar için bize ürün geri bildirimlerinde takip edilebilirliğini ve hata tespitini kolaylaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
The final testing of firearms and the deletion of human-sourced data result in potential losses in developing industrial structures. Manual systems are used in current test firing programs. Manual records of test shots, serial numbers of fired guns, and number of test shots are kept manually. All such data may contain errors, instant checks cannot be performed, and the processes described take far too long. Privilege data and reports cannot be tested for reliability, nor can a numerical value be established to reach reliability. This causes issues when used in organization quality control documents and in the regulation of product returns due to manufacturing flaws. With this new aystem, the serial number of the firearm and the shot observation can be detected with a sensor using these system development technologies, and we instantly imported and confirmed on the database created on the server with computer software and PLC programming. Carelessness or human-induced errors have been prevented by 95% thanks to the shooting room's test system, improving product reliability, attempting to avoid customer complaints, as well as other situations. Traceability and record keeping as a result of data understanding has facilitated traceability and error detection in item feedback effects to us for potential situations.