Kars ili güneş enerji santrallerinin yer seçimi ve çevresel faktörlerin güneş enerji verimliliği üzerindeki etkileri
Location selection of solar energy power plants in Kars and the effects of environmental factors on solar energy efficiency
- Tez No: 788349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dünya nüfusu sürekli artış eğilimindedir. Popülasyonun bu denli artması enerji arzını artırmaktadır (Akova, 2008; Bahar, 2005; Sachs et al., 2019). Sınırlı ve kıt miktarlara sahip olan fosil kaynak rezervlerinin 30-40 yıl içerisinde azalacağını araştırmacılar vurgulamaktadır (Pimentel et al., 2012). Fosil kaynakların bu denli azalması ve kıt olması insanların alternatif enerji kaynaklarına yönelmesine sebep olmuştur. Buda elektrik temelli enerjilere talep artışını sağlamıştır. Nitekim elektrik üretimi için gerekli alt yapı ise çoğunlukla fosil yakıtlardan karşılanmaktadır. Dünya'da enerji üretim rakamları incelendiğinde %60 ile en büyük payı fosil yakıtların aldığı görülmektedir (Kadıoğlu and Tellioğlu, 1996). Fosil yakıt kullanımın bu denli fazla olması iklim ve çevreye olan baskıları artırmaktadır (Basu, 2020; Trappey et al., 2012). Artan çevre bozulmaları ve sorunları nedeniyle alternatif enerji kaynaklarının kullanımını artırmak için ve iklim değişikliğini hafifletmek için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına dair bir direktif yayınladı (Union, 2009). Aynı zamanda bu direktifi kabul eden ülkeler politikalarını şekillendirmişlerdir. Politikalarını sürdürülebilir çevrenin sağlanması için doğal yaşamdaki ve çevresel bozulmaların geri dönülemez noktaya yaklaşması ile beraber, iktisadi büyüme politikaları sürdürülebilir kalkınma perspektifinde, çevre ve doğal yaşamı da gözetecek şekilde oluşturulmaya başlanmıştır (Hakan, 2009; LaVina and Hoff, 2002). Nitekim bu politikaların hedeflerine ulaşabilmesi için yenilenebilir enerji sistemlerinin uygulanacak yerlerin analizinin yapılması gerekmektedir. İlerleyen teknoloji günümüzde bu analizlere kolaylık sağlamaktadır. Coğrafi bilgi sistemleri (GIS) ve uzaktan algılama alt yapıları ile çalışan paket programlar özellikle yenilenebilir enerji kaynağı santrallerinin kurulumunda büyük bir destek sağlamaktadır. Bu tezimizde bazı parametrelere bağlı olarak Kars ilinin Güneş enerji haritası ve Kars ilinde kurulması planlanan İl bazında yenilebilir enerji kaynağı olan güneştenten faydalanarak ilk girişim örneğini sergilemek ve enerji tüketimine alternatif bir kaynak oluşturmak adına lisanssız elektrik üretimininin bir örneği olarak 1,5 MWh gücünde Güneş Enerji Santrali kurulması hedeflenmektedir. Kurulacak santralin kurulum aşamalarından bahsedilerek üretim safhasındaki panellerin çevresel etkiletin panel üzerine etkileri üzerine durulacaktır.
Özet (Çeviri)
The world population tends to increase continuously. This growth in the population is increasing the energy supply (Akova, 2008; Bahar, 2005; Sachs et al., 2019). Researchers focus attention on that the limited and scarce fossil resources reserve have a tendency to decrease in 30-40 years. (Pimentel et al., 2012). Such a reduction of fossil resources and the scarcity has led to people turning to alternative energy sources. As a matter of fact, the demand for electricity-based energy has gradually increased. As a matter of fact, the infrastructure required for electricity generation is mostly met from fossil fuels. When the energy production figures in the world are dig into, it is seen that fossil fuels have the largest share with 60% (Kadıoğlu and Tellioğlu, 1996). The high use of fossil fuels increases the pressures on the climate and environment (Basu, 2020; Trappey et al., 2012). It has issued a directive on the use of renewable energy sources to increase the use of alternative energy sources due to increasing environmental degradation and problems and to mitigate climate change (Union, 2009). At the same time, the countries that accepted this directive shaped their policies. In order to warrant a sustainable environment, economic growth policies have been started to be formed in a sustainable development perspective, taking into account the environment and natural life, with the approach of irreversible deterioration in natural life and environmental degradation (Hakan, 2009; LaVina and Hoff, 2002). As a matter of fact, in order for these policies to reach their goals, it is necessary to analyze the places where renewable energy systems will be applied. Accelerating technology is facilitating these analyzes today. Package programs that work with Geographic Information Systems (GIS) and remote sensing infrastructures provide great support especially in the installation of renewable energy source power plants. In this thesis, it is primarily aimed to reveal the solar energy map of Kars province depending on some parameters and to exhibit the first example of initiative by making use of the renewable energy source, which is planned to be established in the province of Kars. İn addition, it is planned to establish on unlicensed solar power plant in order to create an alternatıve electırıcıty generation source with 1,5 MWh energy consuption. Then, the installation stages of the power plant to be established will be mentioned and the environmental impact of the panels in the production phase will be emphasized.