Tekirdağ İli'nde faaliyette bulunan un fabrikalarında ürün alım, değerlendirme ve pazarlama politikaları
- Tez No: 78839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Tekirdağ'daki un sanayinin, ülke ekonomisindeki yerinin ortaya konması ve içinde bulunduğu sorunların tespit edilerek çözüm yollarının önerilmesi, bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Tekirdağ'daki un fabrikalarının ürün alım, değerlendirme ve pazarlama politikalarının belirlenmesi sorunlarının tespit edilmesi ve çözüm yollarının önerilmesi de araştırmanın diğer bir amacıdır. Bu araştırma ile Tekirdağ'da bulunan un fabrikalarının ürün alımı, değerlendirme ve pazarlama politikaları incelenmiştir. Bu incelemelere ışık tutan bilgiler, TMO Tekirdağ Şube Müdürlüğü yetkilileri, Tekirdağ merkez ilçede ve Muratlı, Malkara ve Çorlu'da faaliyet gösteren 12 adet un fabrikası yöneticisi ve sahipleri, buğday ticareti yapan 14 adet zahireci, un ticareti yapan aracı ve toptancılar ve üreticilerden sağlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Tekirdağ'da buğday üretiminin fazla olmasından dolayı çok sayıda un fabrikası kurulmuş ve bu da atıl kapasite sorununa sebep olmuştur. Fabrikaların organizasyon yapısı incelendiğinde bu sektörde profesyonel işletmecilerin istihdam edilmediği görülmüştür. Buğday üreticileri ve zahirecileri bir mesleki örgüt kuramamış olmalarından dolayı hakettikleri miktarda gelire sahip olamamışlardır. Un piyasasında yoğun rekabet nedeniyle un fabrikaları tarafından takip edilen fiyat kırma politikaları küçük un fabrikalarının kapanmasına veya geri çekilmesine sebep olur. Türkiye'de buğday konusunda eksikliği hissedilen diğer önemli konu ise buğday birlikleri, modern borsacılık sistemleri tarım ve tarıma dayalı sanayiye özel ihracat kredi sistemleridir. Bu sanayimizde yaşanan diğer önemli bir sorun devamlı olarak kaliteli hammadde bulamama problemidir. Diğer önemli bir konu ise bu sanayi dalında çalışan işçi ve yöneticilerin eğitim düzeylerinin diğer sanayi dallarına oranla düşük olmasıdır. Tekirdağ ve Türkiye'de buğday işleyen un fabrikalarının daha fazla kapasitede çalışarak ülke ekonomisine ve üretici gelirine daha fazla katkıda bulunabilmeleri için; Devletçe ürün alım ve pazarlama politikaları planlı ve tutarlı bir şekilde belirlenmelidir. Yurtdışı ihracat olanaklarının yükselmesi ile un piyasasında fiyat istikran da sağlanabilir. Un fabrikalarının daha verimli çalıştırılabilmeleri için de buralardaki yöneticilerin gerek teknik gerekse işletmecilik bilgisinin artırılması, üretim kayıplarının azaltılabilmesi için modern teknolojiyi kullanmaları ve pazarlama sistemlerini yeniden gözden geçirmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The purpose of this research is to put forward the position of the flour industry in Tekirdağ in regard to the economy of the country and to fix the existing problems and to propose solutions. Determination of the purchase of crop, evaluation and marketing policies in flour factories in Tekirdağ and suggestion of ways of solutions constitute another goal of the study. By this study crop purchase, evaluation and marketing policies are investigated. The information which helps these investigations were obtained from the authorities of TMO Tekirdağ department administrators and owners of twelve flour factories which keep on their activity in the main district in Tekirdağ and in Muratlı, Malkara and Çorlu in addition to fourteen men dealing in whead and middlemen and wholesalers and producers dealing in flour. According to the results of the study, many factories were founded because of the excessive amount of wheat production in Tekirdağ. This led to the problem of excess capacity. When the organizational structure of these factories were investigated, it was seen that professional administrators were not employed in these factories. Wheat producers and grain storers could not have the income which they actually deserved due to the fact that they could not set up any professional organization. In flour market, the policies of recuding the price which are enforced by flour factories due to intensive competition-cause small factories to be colsed or to withdraw. The other important subject, absence of which is felt in Turkey is the special exporting credit systems to whead unions, modern stock exchange systems, agriculture and industry based on agriculture. Another important problem existing in this industry is being unable to find row material of good quality continously. Moreover; education level of the workers and the directors working in this field is low in comparison with other industries. Purchase and marketing policies should be determined in a planned and consistent way by the government to increase the contribulion of the flour factories to the economy of the country and producer income by working in full capacity. Also, by the increase of exporting possibilities to the abroad, price stability in flour market can be obtained. For the more productive operation of flour factories, not only technical but also managership knowledge of the directors working there have to be increased. As for the reduction of the losse in production, direction, directors have to use modern technology and revise their marketing systems.