Trakya Bölgesinde süt fiyatlarının oluşumu ve etkileri
The Formation of milk prices and its effectiveness in thrace region
  1. Tez No: 78840
  2. Yazar: YILMAZ BAHÇIVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TRAKYA BÖLGESİNDE SÜT FİYATLARININ OLUŞUMU VE ETKİLERİ Yılmaz BAHÇIVAN Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Hasan GÜNGÖR 1998, Sayfa: 122 Bir tüketim malına ait fiyatın oluşmasında öncelikle asıl unsur talep ve arz ile ilgili değişkenlerdir. Süt ve mamullerinin çabuk bozulabilir olması ve özel depolama istekleri, özellikle ülkemizde süt ve mamullerinin üretiminde mevsimlere göre büyük farklılıklar olması, fiyat hareketlerini doğuran başlıca etken durumundadır. Bu nedenle zaman, tarım işletmelerinin bölgesel dağılımları bir varyasyon kaynağı olarak belirtilmektedir. Süt ve mamullerinin fiyatlarını daha birçok etken dolaylı veya dolaysız yoldan etkileyebilmektedir (gümrük duvarlarının indirilmesi, işletmeler arasındaki maliyet farklılıkları gibi). Bu araştırmada insan sağlığındaki yeri, beslenmedeki ve ülkemiz ekonomisindeki önemi oldukça büyük olan süt ve süt ürünlerinde Trakya Bölgesi' nde fiyatlarının oluşumu ve etkilerinin neler olduğu ortaya konmuştur. Bu kapsamda üreticiler, süt işleme kuruluşları ve tüketicilere göre Trakya Bölgesinde süt fiyatlarının nasıl oluştuğu vefiyatların oluşumunda etkisi olan faktörler ve kuruluşlara ilişkin bulgular ortaya konmuştur. Araştırma bölgede en yoğun süt üretim yöreleri olan Babaeski (Kırklareli), Havsa (Edirne) ve Malkara (Tekirdağ) ilçelerinde yürütülmüş olup, günlük üretim kapasitesi 3.000 kg daha az olan köyler araştırma kapsamı dışında bırakılmıştır. Örneğe çıkan her köyden 5 denekle gayeli örnekleme yoluyla anketler doldurulmuştur. Araştırma bulgularına göre, süt üretiminde planlı dönem boyunca istenilen hedeflere ulaşılamamasının bir ölçüde üreticilerin dernek, birlik ve kooperatifler şeklinde örgütlenme oranının düşüklüğü fiyat oluşumunda istikrarsız bir yapı oluşturmaktadır. Burada kooperatif yönteminde etkinliğin sağlanamaması, profesyonel yönetim anlayışının hakim kılınamaması önemli etkenlerdir. Sorunun çözümü, başarılı süt kooperatifi örneklerinin çoğaltılması ve ortakların yönetimde görev almasından ziyade tam zamanlı çalışacak profesyonel yöneticilerin kooperatif yönetiminde yer almalarına bağlıdır. Öte yandan tüccar, mandıra vb. gibi süt piyasasında alıcı konumunda faaliyette bulunan kişi ve kuruluşların da günlük fırsatları değerlendirme alışkanlıklarından vazgeçip, sürekli ve düzenli bir ürün alım olanaklarının uzun vadede kendileri için sonsuz yararları olacağı bilinci içerisinde hareket etmelidirler. Zira bu koşullarda süt hayvancılığı büyük sıkıntılara girebilecek ve yakın gelecekte işletmelerinde işleyebilecek sütü temin edemeyeceklerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE FORMATION OF MILK PRICES AND ITS EFFECTIVENESS IN THRACE REGION Yılmaz BAHÇİVAN Doç. Dr. Hasan GÜNGÖR 1998, Page: 122 The supply and demand factors are known as the basic factors which are directly effected on the prices of any commodity materials. The price differentations formed on milk and milk products have very close relationship with the seasonal factors and storing capabilities of the producers. For this reason, time period and regional distribution of agricultural enterprises are accepted as the main source of variation on formation of milk prices. In addition to, many factors have also heavily effectiveness on formation milk and milk products prices both direct and indirect ways. For example; reducing or increasing in the level of prices during exporting determined by the government and also lowered production costs by using modern techniques could be told. In this research, the importance of milk and milk products on human beings' health, nutrition level and economics are discussed on a great deal. Also it is tried to determine the reasons of several alternative pricing methods in Thrace region. This research has been carried out in Babaeski (Kırklareli), Havsa (Edirne) and Malkara (Tekirdağ) counties which are known as the most popular and intensive milk production areas. During field survey the capacity of milk production of the villages was considered and having lower than 3.000 kg of production capacity per day not noticeable. The questionnaires were applied toprak five milk producers in every villages due to statistical rules for sampling., According to the results of research, the lack of milk cooperatives and“SEK”caused to be unregular milk prices. The milk buyers located in the region have to be discussed their future, because of reducing milk prices year by year. They have to accept that low milk prices will force the producers to be selling their animals and the near future they could not get enough raw materials to their enterprises for processing.