Işıklar Ovası (Tekirdağ) topraklarının toprak taksonomisine göre sınıflandırılması, haritalaması ve arazi kullanım planlaması
Land use planning and soil survey according to soil taxonomy of Işıklar Plain (Tekirdağ) soils
- Tez No: 78844
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL CANGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Işıklar Ovası kuzeyde Oligosen denizel çökeller ile güneyde yer alan Eosen- Oligosen fliş çökeller arasında Ova görünümündeki vadi tabanı topraklarından kuruludur. Işıklar Ovası çevrelerindeki yüksek ve yamaçları oluşturan jeomorfolojik birimlerden jeolojik erozyon ve hızlandırılmış erozyon sonucunda alçak arazilerde alüviyal ana materyali oluşturarak yöresinin en mahsuldar topraklarının meydana gelmesine neden olmuştur. Bu araştırma ile toprak taksonomisine göre 1 1 Toprak Serisi saptanmış ve bu seriler 1/10.000 ölçekli Ayrıntılı Toprak Haritalarında gösterilmiştir. Araştırma profillerinin horizonlarına ait önemli bazı fiziksel kimyasal analizleriyle birlikte toprakların su çeşitleri, kil mineralojileri ve zemin mühendisliğine yönelik analizleri de topluca sunulmuştur. Elde edilen verilere göre Işıklar Ovası ve çevresinin tarımsal potansiyelleri ortaya konmuş ve buna yönelik toprak serileri düzeyinde kültür bitkilerine uygunluk dereceleri belirlenmiş ve toprak serilerinin toprak amenajmanı yöntemleri açıklanmıştır. Ayrıca araştırmaya konu olan alanın zemin mühendisliği analiz sonuçlarına dayalı olarak tarım dışı sektörlerin kullanımına ait uygunluk değerlendirilmeleri de ayrı ayrı haritalarda gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT Işıklar plain is situated in the soils of the valley base seeming to be a plain among Eosene- Oligocene flysch sedimentary rocks in the south and Oligocene marine sedimentary rocks in the north. Due to the geological erosion and accelerated erosion, Geomorphological units forming the hights and slopes around Işıklar plain caused this area to have more productive soils which formed the aluvial parent material in low lands. Wiht this research, according to soil taxonomy, eleven soil series were determined and these lands were drawn in the 1/10.000 scaled detailed soil maps. Along with some notable physical and chemical analyses belonging to the horizons of research profiles, clay mineralogies and water characteristics of the soil as well as their analyses for ground engineering were presented together. According to the data obtained from this research, agricultural productivity of Işıklar plain and its environment was determined. And for this, its suitability for culture crops in the soil series level as well as soil management methods were explained. In addition, basing upon the analyse results of ground engineering, the subject of the research, the suitability values belonging to the sectors' use out of agriculture were also presented in maps seperately.