Kültürel kimliğin kamusal temsiliyeti üzerine sosyomekânsal bir analiz: Siirt şehri örneği
A sociospatial analysis on public representation of cultural identity: The case of Siirt city
- Tez No: 788464
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Kültürel kimlik gündelik hayatımızı belirleyen faktörlerin başında gelmektedir. Sosyalleşen insan, özel alan ile birlikte içinde yaşadığı toplumsal grup veya grupların oluşturdukları kamusal alanlarda yer edinmeye, kendini göstermeye ve toplum ile bütünleşme gayreti içine girmektedir. Kültürel çeşitliliğin oluşturduğu çokkültürlü toplum modeli mekân içerisinde farklı dinamikleri ortaya çıkarmaktadır. Çünkü mekânın üretimi Harvey'e ve Lefebvre'nin de işaret ettiği gibi fiziksel görünürlükle beraber aslında sosyal ve toplumsal bir içeriğe sahiptir. Habermas ve Arendt kamusal alanın şekillenmesini insanın yapıp ettiklerinin eylemselliği ve iletişim gücü üzerinden kurgularken Sennett ise insanın kapitalizm ile kamusal anlamda bir çöküşün yaşandığını belirtir. Bu bağlamlar içerinde Siirt şehrinde kültürel kimliğin kamusal alanda sosyomekânsal olarak nasıl izlendiğinin analizinin yapılması çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bu amaca ulaşmak için Siirt şehrinde bulunan on iki mahalleden otuz beş katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada kültürel kimliğin kamusal alanlarda farklı etkilere sahip olduğu mekânsal kullanım pratiklerinde bilinçli tercihleri beraberinde getirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Kamusal alanda var oluşun çokkültürlü bir şekilde yansımasının ancak inanç, gelenek ve görenekler üzerinden hayat bulduğu görülmüştür. Sosyal, psikolojik ve politik anlamda ötekileştirme ve ayrıştırmanın toplumsal birlikteliğe zarar verdiği görülmüştür. Çalışmanın analizleri içeren bulgular bölümü kültürel kimliğin farklılık, benzerlik ve ilişkisellik bağlamları üzerinden kamusal alan ve mekân kavramlarının irdelenmesi üzerine kurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cultural identity is one of the factors that determine our daily life. The socialized person tries to gain a place, to show himself and to integrate with the society in the private sphere and in the public spaces created by the social group or groups in which he lives. The multicultural society model created by cultural diversity reveals different dynamics within the space. Because, as Harvey and Lefebvre pointed out, the production of space actually has a social and social content together with physical visibility. While Habermas and Arendt construct the shaping of the public sphere through the activism of what people do and the power of communication, Sennett states that people experience a collapse in the public sense with capitalism. In these contexts, the analysis of how the cultural identity is viewed socio-spatially in the public sphere in the city of Siirt forms the basis of the study. In order to achieve this aim, in-depth interviews were conducted with thirty-five participants from twelve neighborhoods in the city of Siirt, using semi-structured interview forms. In the study, it has been concluded that cultural identity has different effects in public spaces and brings conscious preferences in spatial use practices. It has been seen that the multicultural reflection of existence in the public sphere comes to life only through beliefs, traditions and customs. It has been seen that othering and segregation in social, psychological and political terms harms social unity. The findings section of the study, which includes the analysis, is based on the examination of the concepts of public space and space through the context of difference, similarity and relationality of cultural identity.